Skoro Elon Musk chce wysłać nas na Marsa i urządzić tam przytulny domek, uprawa ryżu w kosmosie nie powinna nikogo dziwić. Eksperymenty trwają. Statek kosmiczny Wentian wystartował w lipcu 2022 i dołączył do modułu Tianhe, nowej chińskiej stacji kosmicznej. Wśród ośmiu planowanych eksperymentów, jednym z nich było wyhodowanie ryżu w warunkach mikrograwitacji. Efekty są bardzo ciekawe
Chińscy astronauci wyhodowali ryż w kosmosie
Po zasadzeniu, ryż rośnie zazwyczaj w ciągu 3-4 miesięcy, co oznacza, że roślina nie przeszła jeszcze całego cyklu dojrzewania od czasu rozpoczęcia eksperymentu w lipcu 2022. Wszystko jednak wskazuje na to, że naukowcy są na dobrej drodze porównując ryż „kosmiczny” do tego ziemskiego.
W ramach eksperymentu zasadzono dwa rodzaje ryżu. Pierwsza odmiana osiągnęła 30 cm w ciągu miesiąca, a druga zaledwie 5 cm. Okazuje się jednak, że szybkość wzrostu jest taka sama, jak w przypadku rośliny hodowanej na Ziemi.
Astronauci nie zasadzili jednak jednie ryżu. Dodano również Arabidopsis thaliana (rzodkiewnik pospolity), czyli powszechnie kwitnącą roślinę zwykle używana do badań mutacji genetycznych. Uznano, że będzie ona szczególnie pomocna podczas przeprowadzania eksperymentów w kosmosie.
Nie są to pierwsze kosmiczne testy nad ryżem
Ryż i kosmos się nie wykluczają, okazuje się nawet, że lipiec nie był pierwszym razem kiedy roślina ta wylądowała w kosmosie i kiedy prowadzono nad nią badania. Już astronauci Apollo 11 jedli liofilizowane kurczaki i ryż podczas swojej podróży na Księżyc. I prawdopodobnie każde próby rolnictwa w kosmosie będą obejmowały ryż, a badania chińskich astronautów dowodzą, że jest to krok we właściwym kierunku.
Wcześniejsze badania koncentrowały się na poprawie plonów, ponieważ ryż, który wzrasta w środowisku radiacyjnym kosmosu, osiąga lepsze plony po zasianiu go z powrotem na Ziemi. W tej rozwijającej się branży zmodyfikowano w ten sposób ponad 200 rodzajów upraw, a eksperymenty są kontynuowane.
To nie pierwszy raz, kiedy ryż został z powodzeniem uprawiany w kosmosie. Zespół studentów z Indonezji przetestował wpływ uprawy ryżu w warunkach mikrograwitacji na ISS już w 2016 roku.
Źródło: China Daily
