Spis treści
To świetny pomysł nie tylko w ramach oszczędzania pieniędzy, ale również w myśl zasady zero waste. Po co wyrzucać coś, co wciąż można wykorzystać? Pełne wykorzystanie zdolności roślin do regeneracji to jeden ze sposobów na zmniejszenie ilości odpadów, które wytwarzasz w domu. Brzmi dobrze?
Rośliny z resztek. Od czego zacząć domową uprawę
Warto pamiętać, że efekty hodowli roślin nie zawsze będą zadowalające, zwłaszcza na początku. Wszystko zależy też od tego, jak dużo jest słońca i jak ciepło jest w domu. Czasem odrosną tylko niewielkie listki, czasem nie będzie nic, a jeszcze innym razem będziemy mieć nowe, pełnowartościowe warzywo czy owoc. Ważne jest to, aby się nie poddawać, eksperymentować, próbować. To również świetna okazja, aby spędzać czas z dziećmi, uczyć je rozumienia roślin i dbania, aby nie zwiędły.
Rośliny będą odrastać z nasion, korzeni, łodyg lub liści. W wodzie lub glebie, wszystko zależy od tego, co dla danej rośliny jest najlepsze. O czym warto pamiętać?
- Zacznij od zdrowych, ekologicznych warzyw, owoców lub ziół.
- Unikaj wszystkiego, co zawiera środki opóźniające wzrost (stosowane w celu zapobiegania kiełkowaniu w sklepach spożywczych).
- Dowiedz się, która część rośliny może odrosnąć.
- Zapewnij odpowiednie warunki wzrostu.
- Wiedz, czego się spodziewać. Niektóre rośliny odrastają całkowicie, inne zapewniają częściowy wzrost, np. tylko listki.
Nie potrzebujesz dużej wiedzy ogrodniczej, to są proste czynności i nie wymagają właściwie żadnego sprzętu. W przypadku warzyw wszystko, czego potrzebujesz to miska lub słoik z wodą i nasłoneczniony parapet. Uprawa warzyw z resztek to umiejętność, której warto się nauczyć. I nie potrzebujemy do tego ogrodu!

Nawyki naszych babć. Tak robiły to poprzednie pokolenia!
Żywność bez chemii, wolniejsze i spokojniejsze dni, własne warzywa i owoce z ogródka, długie spacery – można by rzec, że życie kiedyś było inne. Czy obecnie nie może już takie być? Patrząc na nawyki i...
Te rośliny odrastają z resztek
Tak naprawdę wiele roślin można wyhodować z resztek, warto próbować ze wszystkim, co naszym zdaniem warte jest uwagi. Uda się? Świetnie! Nic z tego? Trudno, może następnym razem. Oto niektóre rośliny, które łatwo jest hodować w domu:
- Ziemniaki,
- Cebula,
- Czosnek,
- Por,
- Seler naciowy,
- Fenkuł,
- Marchew,
- Buraki,
- Sałata,
- Kapusta,
- Zioła,
- Ananas,
- Cytryny i limonki,
- Imbir,
- Papryka.
