Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chlebowa, miodowa, kwiatowa? Wioski tematyczne w Kujawsko-Pomorskim na weekend

Redakcja
pixabay.com, AGW
Nie masz jeszcze majówkowych planów? Mieszkańcy wsi na Kujawach i Pomorzu zapraszają do jedenastu wiosek tematycznych. Wypiekanie domowego chleba? Odkrywanie pszczelego świata? Wyrób mydła? A może udział w weselu sztygara? ​Podpowiadamy, jak i gdzie można niebanalnie spędzić wolny czas. Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!
  • Wioska Orzechowa w Podzamku Golubskim (powiat golubsko-dobrzyński). 

Ta wieś mieści się w wyjątkowym punkcie - u podnóża zamku golubskiego. Kiedyś była tzw. wsią służebną, która zaopatrywała sąsiedni zamek w płody rolne i zwierzynę. Dziś jej mieszkanki kuszą specjałami z orzechami i pokazują, jak można wykorzystać orzechy w codziennym życiu, a nawet - w medycynie niekonwencjonalnej. W ofercie także - zajęcia rękodzielnicze, zabawy ruchowo-zmysłowe, degustacja ciasta, obiad.

Wizyta trwa ok. 5 godzin

 

  • Wioska Chlebowa w Janiej Górze (powiat świecki)

Urokliwa wieś w gminie Świekatowo może się poszczycić malowniczym położeniem. Ale i mieszkańcami, którzy na wypieku chleba znają się jak mało kto! Atrakcje? Pokaz tradycyjnego młócenia zboża, warsztaty chlebowe czy choćby gra fabularna (jej scenariusz nawiązuje do legendy wioski chlebowej). Jakiej? Odpowiedź poznają ci, którzy zajrzą do Janiej Góry. 

Ceny dostępne na wioskachlebowa.pl

 

  • Borowiacka Wioska w Nowym Suminie (powiat tucholski)

​Tutaj poznasz kulturę ludową Borów Tucholskich. Kto chce cofnąć się w czasie, może upiec podpłomyki czy ubić masło. Smakosze posmakują takich potraw jak borowiackie mace, fryndze. Pasjonaci historii zobaczą tradycyjne borowiackie chaty, stroje ludowe, sprzęty domowe i narzędzia rolnicze sprzed lat. W ofercie także - pokazy strzyżenia owiec i przędzenia wełny, warsztaty rękodzieła, gry i zabawy na stogu siana.

Cena udziału w warsztatach po uzgodnieniu. Zapisy minimum trzy dni przed wizytą, nr 695 944 808

 

  • ​Wieś Maciejowej Duszy w Macikowie (powiat golubsko-dobrzyński)

​Tutaj ugoszczą nas specjalistki od zielarstwa. Panie zdradzą, jak kowal Maciej uratował życie gęślarce. Podpowiedzą, jak przygotować obraz wyklejany ziarnami, ozdobić pisankę lub gipsową gąskę. Inne atrakcje - degustacja ziołowych nalewek i herbatek oraz dań z wykorzystaniem ziół, warsztaty florystyczne, zajęcia pirografii czyli wypalania w drewnie kwietno-ziołowych motywów. Dla dzieci m.in. warsztaty pisania gęsim piórem, gąski-wyklejanki.

Wizyta trwa ok. 5 godzin. Mail: [email protected]

 

  • Wioska Górnicza w Pile nad Brdą (powiat tucholski)

Wyjątkowe miejsce, to tu w latach 1859 - 1939 działały jedyne w północnej Polsce kopalnie węgla brunatnego. Dziś w Pile znajduje się zabytkowa kopalnia. Co odważniejsi mają okazję wyruszyć na poszukiwanie skarbu górnika Wilhelma Krugera. Inne propozycje - Gra „Znajdź pracę w kopalni”, warsztaty kowalstwa i garncarstwa. Dla zorganizowanych grup biesiada borowiacko-śląska „Wesele Sztygara” (rekonstrukcja wesela sztygara Eryka i borowianki Zosi, które odbyło się w latach 30-tych XX wieku).

Szczegóły dotyczące wizyty dostępne na www.buko.org.pl

 

  • Wioska Ptasia w Adamkowie (powiat tucholski)

C​oś dla miłośników ornitologii - możliwość śledzenie gatunków ptaków występujących w Krajeńskim Parku Krajobrazowym. Brzmi ciekawie? Zaglądając do Adamkowa, możesz również wziąć azytmut na szlak malarza Leona Wyczółkowskiego, który czerpał swoje inspiracje właśnie w okolicach Tucholi. 

Szczegóły na www.stopa.tuchola.pl

 

  • Wioska Kwiatowa w Żalnie (powiat tucholski)

Kochasz ogrodnictwo? Ta wieś może się pochwalić ogrodem „Tęczowy zakątek” o powierzchni 2 tys. m kw. Na gości czekają m.in. warsztaty plastyczne z wykorzystaniem filcu, krepiny, papieru i drewna czy choćby zajęcia ogrodnicze. Ciekawie zapowiada się poszukiwanie skarbu - gra terenowa „Kwiatowy spacer po Żalnie”.

Czas wizyty od 5 do 7 godzin. Cena do uzgodnienia. Kontakt: [email protected] lub nr 604 497 079

 

  • Wioska Miodowa w Wielkim Mędromierzu (powiat tucholski)

Idealne miejsce dla łasuchów. Jego atrakcje to pasieki, degustacja, warsztaty wytwarzania świec z wosku oraz gra terenowa „Wyprawa Odkrywców po Wiosce Miodowej”. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego pszczoły wytwarzają kit? Do czego służy mleczko pszczele? Koniecznie zajrzyj do Wielkiego Mędromierza.

Szczegóły na wioska-miodowa.pl

 

  • Wioska Jabłoni w Jabłonce (powiat tucholski)

​Jak na Jabłonkę przystało, miejscowość słynie z owocowych drzewek - starcyh gatunków jabłoni i grusz. Ale i aromatycznej szarlotki, racuchów i warsztatów „Babusi frysztyk, czyli co babcia na śniadanie jadała?”  Odwiedzający wieś mogą m.in. wyrabiać mydło, spróbować swoich sił w „jabłkowej olimpiadzie”,  przygotować mus jabłkowy i podpatrzeć, jak się robi twaróg palce lizać. 

Kontakt: [email protected]

 

  • Wioska Grzybowa w Krzywogońcu (powiat tucholski)

Gatunki leśnych skarbów umieszczone na każdym budynku we wsi? To możliwe, jeśli jesteś w Krzywogońcu. Jego mieszkańcy raczą gości borowiackimi przysmakami, takimi jak np. sztandra z sosem grzybowym czy swojski chleb. Na nudę nie mogą narzekać również najmłodsi, którzy mają okazję przyłączyć się do zabaw i gier terenowych. Oczywiście, wszystkie są pod hasłem grzyba. Co roku w Krzywogońcu jest organizowany Festyn Grzyba. 

Kontakt: [email protected]

 

  • ​Wioska Owocowa w Węgiersku (powiat golubsko-dobrzyński)

​Chcesz przypomnieć sobie smaki z dzieciństwa? Odwiedź Węgiersk - weź udział w pokazie smażenia konfitur, skuś się na degustację. Turyści mogą również własnoręcznie przyozdobić słoiczki na owocowe przetwory. Mieszkańcy przygotowali też ofertę  owocowego karaoke z repertuarem owocowo- warzywnych przyśpiewek. Dla najmłodszych - gry i zabawy, spotkanie z wiejskimi zwierzętami.

Kontakt: nr tel. 721 397 487, mail: [email protected]

 

 

Przeczytaj również: Hulanki w Zelgnie. Poznaj „wieś bociana"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska