Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zorganizowały Rajd dla Niepodległej „Śladami zabytków gminy Wielgie”. Wzięło w nim udział około 20 osób
Ośrodek Kultury i Biblioteka Gminy Wielgie zorganizowały Rajd dla Niepodległej „Śladami zabytków gminy Wielgie”. Wzięło w nim udział blisko 20 osób. Cykliści wyruszyli spod pomnika „Poległym i pomordowanym w walce z zaborcą” i udali się do Zadusznik. Tam przed pałacem, w którym mieści się obecnie szkoła podstawowa, zrobili pamiątkowe zdjęcie z flagą. W ten sposób uczcili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie pojechali do Zbytkowa, by obejrzeć bunkry z czasów drugiej wojny światowej. Ich historię przybliżył Karol Bazela, który pasjonuje się historią.
- Betonowe bunkry typu Ringstand 58C, potocznie zwane „tobrukami”, powstały w drugiej połowie 1944 roku po rozkazie Adolfa Hitlera w sprawie rozpoczęcia prac przy tworzeniu systemu fortyfikacji na wschodnich rubieżach III Rzeszy – opowiada Karol Bazela. - Do ich budowy wykorzystywano gotowe formy, a cała konstrukcja musiała zostać wykonana za jednym zamachem, aby nie doszło do rozwarstwienia betonu. W stropie miała okrągły otwór umożliwiający ostrzał z broni maszynowej. Obsługiwały je zaledwie dwie osoby, ale były w stanie stawić zaciekły opór. Każdy z nich ważył około 35 ton i trudno go było zlokalizować i zniszczyć. Praktycznie cały znajdował się pod ziemią. W Zbytkowie wybudowano pięć „tobruków” w skupieniu. Znajdują się one na terenie jednego gospodarstwa i praktycznie nie uległy zniszczeniu.
Uczestnicy przejechali blisko 30 km i dotarli nad Jezioro Orłowskie, gdzie na plaży podsumowano całą wyprawę.
- Rodzinnie wzięliśmy udział w rajdzie – opowiada Rafał Antonowicz. – Zawsze staramy się uczestniczyć w wydarzeniach, organizowanych przez nasz ośrodek kultury. To była świetna okazja do aktywnego spędzenie czasu i w dodatku bardzo pouczająca. Do tej pory nie wiedziałem o istnieniu tych bunkrów.
Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?