Nowy zarząd spotyka się co miesiąc, cztery razy w roku jest walne, na których często bywają goście specjalni - np. dr Marian Fryda czy Tomir Kubicki. Tradycyjnie sztandarową imprezą jest Festiwal Nauki, który proponuje warsztaty edukacyjne, wystawy czy mityng młodych naukowców.
Co się udało?
We współpracy z Zaborskim Towarzystwem Naukowym udało się wydać przewodnik szlakiem Juliana Rydzkowskiego, wybitnego regionalisty. Poprzednia publikacja związana była z Anną Łajming, kaszubską pisarką pochodzącą z Przymuszewa w gminie Brusy.
ChTPN stara się być za pan brat z nowymi narzędziami komunikacji, więc stworzył także własną stronę internetową, która co prawda nie jest jeszcze zbyt bogata, ale ma być systematycznie uzupełniana. Można jej szukać pod adresem: www.chtpn.free.go.pl.
Towarzystwo nie zawiodło także, jeśli chodzi o kontynuację wydawania "Zeszytów Chojnickich", ukazał się kolejny ich numer.
A co w planach? Stowarzyszenie zdobyło grant w wysokości 3 tys. zł i będzie zapraszać na konferencję naukową z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Ma się ona odbyć w czerwcu, a udział zapowiedzieli naukowcy z Torunia i Bydgoszczy.
Będzie się też starać o grant na wydanie publikacji przygotowywanej przez prof. Maksymiliana Grzegorza. W tym roku nie zabraknie w Chojnicach Festiwalu Nauk z wszystkimi dotąd wypróbowanymi atrakcjami.
- No i zbieramy materiały do 25. numeru "Zeszytów Chojnickich" - zachęcał Paweł Piotr Mynarczyk. - Czekamy na zgłoszenia.
O wiatrakach
W dyskusji padła propozycja, by urządzić debatę o farmach wiatrowych, bo to teraz temat na czasie i już wkrótce także w powiecie chojnickim powinny się one pojawić. Mariusz Grzempa, dyrektor Zaborskiego Parku Krajobrazowego proponował, żeby przyjrzeć się argumentacji na "tak" i na "nie", a prezes ChTPN stwierdził, że owszem, ale nie na łapu-capu, więc potrzeba trochę czasu na zaproszenie odpowiednich prelegentów.