Dla dyrekcji muzeum to ogromne utrudnienie, bo jak wiadomo, baza placówki jest bardzo szczupła, a to właśnie tu odbywały się wystawy czasowe. A w międzyczasie była prezentowana kolekcja współczesnej sztuki polskiej.
- Były dwa przetargi na wykonanie tych robót, ale nie przyniosły rezultatu - mówi dyrektorka muzeum Barbara Zagórska. - Obawiam się, że nie obejdzie się bez ekspertyzy geologicznej, bo na ścianie Kurzej Stopy pojawiły się spękania, więc być może trzeba będzie poważniejszych zabiegów, by basztę uratować.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Dyrektorka muzeum wystąpiła do wojewódzkiego konserwatora zabytków o zgodę na wykonanie takich badań. A w wydziale komunalnym ratusza potwierdzają nam, że sytuacja jest skomplikowana.
- Przygotowujemy trzeci przetarg - informuje dyrektor wydziału Jarosław Rekowski. - Ale już nie ze starostwem, bo się rozeszliśmy. My zajmiemy się tylko murami, starostwo - dziurą pod budynkiem muzeum, który jest w jego gestii.
Rekowski potwierdza, że ważne jest to, by dowiedzieć się, w jakiej kondycji jest obiekt. A wicestarosta Marek Szczepański mówi nam, że pies jest pogrzebany w tym, że ekspertyza geologiczna jest bardzo kosztowna.
Jeśli konserwator za nią zapłaci, to nie byłoby przeszkód, by ruszyć z przetargiem. Ale na razie odpowiedzi z Gdańska nie ma.
Co do murów Rekowski jest większym optymistą, chciałby zakończyć odbudowę do połowy wakacji. W tym roku oczywiście. - Ale czy będzie oferent? - pyta retorycznie.
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2017 roku [NAJNOWSZE DANE]
Pogoda na dzień + 2 kolejne dni (11 + 12-13.01.2018) | POLSKA
Źródło:
TVN