Korzyść z wyjazdu do Wdzydz Kiszewskich była podwójna, bo uczestnicy nie tylko zobaczyli budynki, które dawniej występowały na Kaszubach, ale i dowiedzieli się, jakie wówczas nietoperze znajdowali sobie schronienia i kryjówki.
Chiropterofauna znajdowała letnie kryjówki za okiennicami domów, w szparach ścian odeskowanych budynków czy też pod dachami krytymi strzechą lub na strychach. Uczestnicy pojechali też do Arboretum w Wirtach, gdzie rośnie blisko 145 gatunków odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych, a także ok. 150 gatunków runa leśnego.
W arboretum znajduje się jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego. W pięknych alejach arboretum zostały poruszone tematy ochrony ptaków na terenach zurbanizowanych i terenach wiejskich.
W ramach warsztatów przedstawiono gatunki ptaków występujących w najbliższym otoczeniu człowieka. - Podczas zajęć pokazano gatunki roślin i krzewów, które warto posadzić we własnym ogrodzie, by zapewnić ptakom naturalną stołówkę - informują Karolina Żychlińska i Piotr Rynka z LOP Chojnice.
Członkowie LOP poznali gatunki ptaków, które niegdyś występowały w osadach ludzkich bardzo licznie, a dzisiaj są rzadkością.
- Wspólnie zastanawialiśmy się jakie działanie miały wpływ na spadek ich liczebności i co można zrobić, aby uniknąć ustępowania kolejnych gatunków ptaków z miast i terenów wiejskich - dodają Karolina Żychlińska i Piotr Rynka.
Była też wizyta na wieży widokowej w Rytlu, gdzie prezes oddziału Marek Pałaszyński pokazał zebranym, jak wygląda gospodarka leśna na terenie po nawałnicy, jakie gatunki drzew są sadzone oraz przedstawił rozmiar szkód wyrządzonych przez żywioł.
