Chojniczanie w kapsule czasu. A obchody z turem i Lao Che

  Chojniczanie w kapsule czasu. A obchody z turem i Lao Che

  Zdjęcie autora materiału

  Gazeta Pomorska

  Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka zachęcają: dodajmy coś ciekawego do kapsuły

  Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka zachęcają: dodajmy coś ciekawego do kapsuły ©Radosław Osiński

  Dotąd przyniesiono wydawnictwa ZKP, rzeźby Marleny Pawlak, medal z okazji 700-lecia Chojnic podarowany przez Bogdana Kuffla, egzemplarze Kwartalnika Chojnickiego i lokalne gazety. Mało!Przyjdźcie i przynieście wasze przedmioty, by kapsuła czasu była wypełniona dla przyszłych pokoleń.
  Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka zachęcają: dodajmy coś ciekawego do kapsuły

  Weronika Sadowska i Anna Maria Zdrenka zachęcają: dodajmy coś ciekawego do kapsuły ©Radosław Osiński

  Kapsuła czasu będzie zakopana na Starym Rynku 31 Stycznia 2020 r. w 100. rocznicę powrotu Chojnic do Ojczyzny. Może otworzą ją ponownie dopiero za sto lat. Warto się postarać, by potomni krzyknęli: Wow! (choć pewnie już użyją innego słowa - red.). Zajrzeliśmy wczoraj do Miejskiej Biblioteki Publicznej, by sprawdzić, czy skrzynia jest wypełniona. Cóż, nie jest.


  Czas na przyniesienie waszych przedmiotów macie tylko do piątku. - Kim jesteśmy? Wystarczy odpowiedzieć na to pytanie, by znaleźć to, co warto.
  W kapsule na pewno znajdzie się zdjęcie chojniczan. Będzie wykonane 27 stycznia o godz. 11 na Starym Rynku. Z wysięgnika, aparatem o rozdzielczości 50 mln megapikseli.
  Zostanie w ciągu czterech dni wydrukowane na specjalnym papierze. Potem w ocynkowanej blaszce z dedykacją, cytatem i krótkim listem zostanie złożone do kapsuły czasu.

  Za sto lat zobaczą więc twarze chojniczan, a my zobaczyć je będziemy mogli w internecie. Chojniczanie dostaną w prezencie okolicznościowe magnesy i naklejki. Przygotowano kilka tysięcy. Są i medale pamiątkowe, ok. 200 sztuk dla radnych, osób, które wspierają kulturę itp.
  A to harmonogram - 26 stycznia - koncert pieśni patriotycznych laureatów Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i chóru Lutnia w kościele gimnazjalnym. 27 stycznia - film Niepodległa, 28 stycznia - konferencja naukowa, prelegentem będzie m.in. prof. Józef Borzyszkowski. 30 stycznia - finał konkursu „Śladami historii - 100 lecie powrotu Chojnic do Ojczyzny”. To konkurs historyczny, eliminacje już trwają. Będą też turniej łuczniczy, wystawa Chojnice i Ziemia Chojnicka w czasach II Rzeczypospolitej.

  31 stycznia - rano złożone zostaną kwiaty na grobie Alojzego Sobierajczyka, pierwszego burmistrza Chojnic, potem uroczystości pod Bramą Człuchowską z apelem, także z wójtami ościennych miejscowości i delegacjami miast partnerskich. Ok. godz. 11.15 - złożenie kapsuły czasu. W ChCK otwarcie wystawy Janusza Trzebiatowskiego pt. „Katedra” i wręczenie statuetek w kształcie Tura, która zaprojektował. Będzie ich 50 - kategorie: polityka, kultura, sport, instytucje i miasta partnerskie.
  Wieczorem w hali koncert Lao Che. Samorząd zapłaci za koszty sceniczne, wykonawcom zapłaci publiczność - bilety po 30 - 35 zł.
  1 luty - inscenizacja wkroczenia wojsk wielkopolskich, piknik kawaleryjski, koncert galowy z orkiestrą (bilety). 2 luty - godz. 11 - bieg na 300-500 uczestników. I uwaga, 31 Stycznia o godz. 17 w ChCK-u musical w reżyserii Dominika Gostomskiego.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Smaki Kujaw i Pomorza

  1 3 »