Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chopinalia w Kłóbce

Renata Kudeł
"Kujawy, ziemia muzyki i miłości Chopina" - pod tym hasłem w Kłóbce odbyły się Chopinalia oraz prezentacje zespołów ludowych i kiermasz rękodzieła. Można było także zwiedzać kłóbecki dwór.

W Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce wystąpili pianiści Wojciech Skruszewicz i Jacek Szczepański, a także zespoły regionalne "Marynia" z Kłóbki, "Melodia" z Kowala i lubranieckie "Echo Lubrańca". Były także pokazy tradycyjnych wiejskich prac gospodarskich oraz tradycyjnego rzemiosła.
Dwór Orpiszewskich w Kłóbce wiąże się z postacią Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej, utalentowanej malarki i wielkiej, niespełnionej miłości Fryderyka Chopina. Od lipca właścicielem obiektu jest będące instytucją kultury samorządu województwa Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Niedzielne zwiedzanie obiektu było pierwszą i ostatnią taką możliwością przed odbudową.
Jak informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, samorząd województwa tworzy warunki do zbudowania Muzeum Wsi Kujawskiej w Kłóbce w gminie Lubień Kujawski, które stanie się jedną z turystycznych wizytówek regionu. Podstawą muzeum będą istniejący skansen wiejski oraz zakupiony ze środków budżetu województwa dwór Orpiszewskich wraz z otaczającym go założeniem parkowym.
Położony w sąsiedztwie kłóbeckiego Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego, zbudowany w XiX wieku dworek jest obecnie ruiną, a pięknie położony na ponad 7 hektarach malowniczy ogród w stylu angielskim jest solidnie zaniedbany. - Uznaliśmy, że warte są uratowania ze względu na wartość historyczną oraz możliwość wykorzystania w ramach turystycznej promocji regionu. Kłóbka jest bowiem miejscem związanym z osobą Fryderyka Chopina. Mieszkała tu narzeczona wielkiego kompozytora, Maria z Wodzińskich Orpiszewska, która była też muzą Juliusza Słowackiego. W tegorocznym budżecie województwa zagwarantowano środki na opracowanie dokumentacji odbudowy budynku i zagospodarowania parku - wyjaśnia marszałek Całbecki.
Od 1 lipca właścicielem i administratorem obiektu jest będące instytucją kultury samorządu województwa Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Zakup zespołu dworskiego jest realizacją opracowanej przez dyrekcję placówki koncepcji Muzeum Wsi Kujawskiej, na które złożą się muzeum szlachty kujawskiej - znajdzie miejsce właśnie w dawnym domu Orpiszewskich - oraz istniejący skansen wiejski, odwiedzany przez 20 tysięcy osób rocznie. Do muzeum, dokumentującego życie i patriotyczne tradycje kujawskiego ziemiaństwa, trafi między innymi tak zwane mienie podworskie z terenu całych Kujaw, znajdujące się obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Odnowiony park, w którym zachowały się fragmenty unikatowego starodrzewu, uzyska charakter ogrodu botanicznego.
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska