- Czy ciąża rolniczki trwa krócej, a może przebiega inaczej niż kobiety ubezpieczonej w ZUS? - pyta Czytelnik. - Moja siostra, zestresowana pracą w szkole, bez przeszkód przechodzi ciążę w domowym zaciszu, a moja żona, zwykle doglądająca bydła, musi podwójnie udowadniać, że w jej stanie praca w otoczeniu ciężkich zwierząt nie jest najlepszym pomysłem. W porównaniu z ZUS, KRUS komplikuje całą procedurę.
Sprawą zajął się Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Złożył wniosek o zmianę przepisów dotyczących prawa do zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży:
- Osoba ubezpieczona w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma prawo ubiegania się o zasiłek chorobowy od 30 do 180 dni choroby oraz w przedłużonym okresie, jednak wymaga to złożenia w placówce KRUS wniosku oraz druku N-14 wypełnionego przez lekarza prowadzącego i stawienia się na komisji lekarskiej. Dotyczy to również kobiet w ciąży – podkreśla samorząd rolniczy. - Jednocześnie kobiety w ciąży, przebywające na zwolnieniu lekarskim w ramach Zakładu Usług Społecznych, mogą pobierać zasiłek chorobowy przez maksymalnie 270 dni, czyli tyle ile trwa ciąża i nie muszą składać dodatkowych wniosków, ani stawiać się na komisję lekarską, by kontynuować L4.
W odpowiedzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznało, że podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie, trwającym dłużej niż 180 dni, jest orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę KRUS w (I instancji) lub komisję lekarską KRUS (w II instancji). - Lekarz rzeczoznawca KRUS lub komisja lekarska KRUS może rozpatrzyć sprawę i wydać orzeczenie zaocznie bez przeprowadzenia bezpośredniego badania, jeżeli posiadana dokumentacja jest wystarczająca do wydania orzeczenia, a stan zdrowia tej osoby uniemożliwia osobiste stawienie się na badanie – uzupełnia MRiRW. - KRUS w szczególnych przypadkach dysponuje również możliwością dokonania wizyty domowej lub szpitalnej w przypadku osób, które same nie mogą stawić się przed lekarzem rzeczoznawcą KRUS lub komisją lekarską KRUS.
Jednocześnie MRiRW zapewniło, że „przeanalizuje kwestię zmiany opisanej procedury”.
