- Mobilny system agrofotowoltaiczny to innowacyjne rozwiązanie, które ma wspomóc gospodarstwa rolne przede wszystkim w produkcji roślinnej – informuje Politechnika Bydgoska. Testy i badania z wykorzystaniem prototypowego urządzenia prowadzić będzie Wydział Rolnictwa i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej.
System agrofotowoltaiczny (AgroPV) zaprezentowano 28 listopada w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym PB. Składa się z mobilnej instalacji o mocy 415kW wykorzystującej technologię bifacjalną (panele absorbują promienie słoneczne z dwóch stron), dwóch falowników hybrydowych (umożliwiają przesyłanie energii do urządzenia magazynującego), magazynów energii oraz modułów PV wyposażonych w optymalizatory. - Cały układ instalacji jest samobieżny i w pełni zautomatyzowany, wyposażony w napęd 4 x 4, lokalizatory GPS, kamery i mobilną kontrolę toru jazdy – informuje PB.
– System jest sterowany zdalnie. Ze względu na swoją mobilność, może być wykorzystywany na polach uprawnych, nie wyłączając przy tym gruntów na produkcję roślinną, jak w przypadku instalacji stacjonarnych. Umożliwia jednoczesne pozyskiwanie energii fotowoltaicznej oraz jej gromadzenie w magazynach w czasie wegetacji roślin – mówi prof. Anna Wenda-Piesik, dziekan Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii PBS, autorka projektu Agro PV.
Instalacja kosztowała 950 tys. złotych. Zespół naukowców zbada ją w uprawie czterech gatunków roślin konsumpcyjnych, paszowych i specjalnych w systemie o obiegu zamkniętym.
Źródło: Politechnika Bydgoska
