Wymogom Zielonego Ładu, związanymi z ograniczeniami w stosowaniu środków ochrony roślin, łatwiej sprostać w grupie. Jedną z płaszczyzn współpracy między rolnikami i instytucjami zajmującymi się rolnictwem i ogrodnictwem jest Platforma Sygnalizacji Agrofagów, która monitoruje około 350 upraw w całej Polsce. Jeśli pojawi się na nich szkodnik, informacja jest umieszczana na stronie www.agrofagi.com.pl. Można też na niej znaleźć porady, jak skutecznie walczyć z poszczególnymi niszczycielami upraw.
Celem jest ograniczenie szkód, a także wyeliminowanie nadmiernego, często niepotrzebnego użycia chemii. Chodzi o to, żeby stosować ją we właściwym momencie – wtedy zabieg jest opłacalny i nie obciąża środowiska. Eksperci przyznają, że wyznaczenie momentu, w którym należy podjąć walkę ze szkodnikiem nie jest łatwe, bo trzeba mieć do tego wiedzę m. in. na temat biologii szkodników. Stąd idea uruchomienia Platformy Sygnalizacji Agrofagów. Koordynuje nią Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach.
Pierwsze sygnały o szkodnikach zauważonych w tym roku płyną z Wielkopolski. Pod koniec marca zauważono początki pałecznicy zbóż i traw na pszenżycie i jęczmieniu, pleśni śniegowej na pszenicy oraz rynchosporiozy na pszenżycie, a także dość duże skupiska z objawami mączniaka prawdziwego zbóż i traw na pszenżycie, znacznie mniej na roślinach jęczmienia. Na początku kwietnia pojawiły się też pierwsze osobniki słodyszka rzepakowego.
Osoby zainteresowane wprowadzaniem na stronę platformy agrofagów wyników własnych obserwacji proszone są o kontakt z Instytutem Ochrony Roślin – PIB pod nr tel.: 61 864 9075.
