Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Na otwarcie Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej przyjedzie jego patron - prof. Freddy Kaltenborn

Rozmawiała Jadwiga Al;eksandrowicz
dr Izabela Kowacka, wiceprezes zarządu Kliniki Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" im. Jana Pawła II w Ciechocinku
dr Izabela Kowacka, wiceprezes zarządu Kliniki Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" im. Jana Pawła II w Ciechocinku
Rozmowa z dr Izabelą Kowacką, wiceprezesem zarządu Kliniki Uzdrowiskowej "Pod Tężniami" im. Jana Pawła II w Ciechocinku

- Podobno ponad stu lekarzy i fizjoterapeutów wybiera się w sobotę do Ciechocinka...

- Tak, bo otwarcie pierwszego w kraju centrum ortopedycznej terapii manualnej jest znaczącym wydarzeniem. Dla nas tym ważniejszym, że przyjedzie twórca stosowanej u nas od kilku lat metody, światowej sławy fizjoterapeuta, prof. Freddy Kaltenborn, który zgodził się, by nazwać centrum jego imieniem.

- Już informowaliśmy czytelników o ortopedycznej terapii manualnej, ale przypomnijmy, że to w właśnie Ciechocinku pojawił się pierwszy w Polsce specjalista tej metody.

- To prawda, nasz fizjoterapeuta, magister Mirosław Dębski, jako pierwszy w Polsce uzyskał certyfikat świadczący o przygotowaniu do stosowania terapii manualnej. Kształcił się w Niemczech, spotykał z profesorem Kaltenbornem. Teraz szkoli kadry do stosowania jego metody w Polsce. Chcę zaznaczyć, że w naszym centrum nie tylko leczymy poprzez terapię manualną, ale także uczymy pacjentów, co zrobić, by ból nie powracał i jak radzić sobie z jego nawrotami.

- To chyba dość wąska specjalizacja rehabilitacji?

- Rzeczywiście, ortopedyczna terapia manualna ukierunkowana jest na badanie i leczenie dysfunkcji ruchu przy pomocy rąk terapeuty. Korzystają z niej pacjenci z bólem, przykurczem lub niestabilnością w schorzeniach kręgosłupa i kończyn. Warto podkreślić, że jest to najszybsza metoda leczenia bólu kręgosłupa oraz kończyn. Terapia manualna znana jest na Zachodzie od dawna. Profesor Kaltenborn uczył się jej już w latach pięćdziesiątych w Londynie, ale od początków lat sześćdziesiątych podjął współpracę z innym norweskim fizjoterapeutą, Olafem Evjenthem, co przyczyniło się do powstania i rozwoju nowej metody, która stosowana jest w naszej klinice, opatentowanej jako OMT Katenborn-Evjenth Concept.

- To pierwsza wizyta profesora Kaltenborna w Ciechocinku?

- Nie, był tu już kilka lat temu i już wówczas z uznaniem odnosił się do stosowanych u nas terapii. Wizyta takiego gościa, który jest twórcą metody i wykształcił wielu znakomitych fizjoterapeutów na całym świecie, to magnes, który przyciąga rehabilitantów. Nic dziwnego, że jest tak duże zainteresowanie naszym centrum i osobą jego patrona, zwłaszcza że podczas towarzyszącej otwarciu centrum konferencji profesor sam opowie o swojej metodzie.


Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im. prof. Freddy'ego Kaltenborna zostanie otwarte w sobotę, 23 bm., o godz. 12.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska