https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek odzyska największą atrakcję. Zabytkowy basen solankowy został formalnie przejęty i będzie odrestaurowany

Ewelina Fuminkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zabytkowy basen solankowy w Ciechocinku, nieczynny od ponad dwóch dekad, przechodzi w środę, 15 stycznia, pod zarząd samorządu województwa. Obiekt, zlokalizowany w ciechocińskim Parku Tężniowym, wkrótce zostanie odrestaurowany i udostępniony mieszkańcom oraz kuracjuszom.

Spis treści

Przejęcie basenu solankowego to ważny krok w kierunku przywrócenia dawnej świetności tej historycznej atrakcji. Marszałek Piotr Całbecki podkreśla, że to spełnienie marzeń, które przyczyni się do wzrostu atrakcyjności Ciechocinka jako miejsca wypoczynku.

Historia zaniedbanego obiektu w Ciechocinku

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku, który od 2002 roku pozostawał zamknięty, przez lata popadał w ruinę. W 2009 roku obiekt wraz z działką został sprzedany prywatnemu właścicielowi, a jego losy były niepewne. W ciągu ostatnich dwóch dekad nieruchomość zmieniała właścicieli, co przyczyniło się do jej stopniowego zaniedbania.

Pozostałości po kompleksie basenowym to jedynie fragmenty niecki, mała architektura i fontanna, które z trudem można dostrzec zza zarastających teren chaszczy. Ostatnim właścicielem była spółka Termy Ciechocinek, od której samorząd województwa odkupił obiekt za 15 mln złotych. Akt notarialny podpisano na początku grudnia, co otworzyło drogę do jego odbudowy.

Basen wróci do Ciechocinka

Od kilku lat trwały intensywne działania mające na celu wywłaszczenie i przejęcie zabytkowego basenu. Kluczową rolę w tej inicjatywie odegrało Stowarzyszenie "Razem dla Ciechocinka" oraz Józef Łyczak, były senator i obecny radny wojewódzki. To w jego biurze odbywały się spotkania dotyczące przyszłości tego historycznego obiektu.

W maju 2023 roku Łyczak wyraził nadzieję, że basen trafi pod zarząd Urzędu Marszałkowskiego, który już opiekuje się spółką Uzdrowisko Ciechocinek, odpowiedzialną za tężnie i inne obiekty w regionie. Dzięki zaangażowaniu udało się doprowadzić do wykupu terenu z zabytkowym basenem.

Przyszłość basenu solankowego w uzdrowisku

Światełko w tunelu pojawiło się w kwietniu, podczas pierwszej sesji Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego. Kluczowa decyzja dotycząca nieruchomości zapadła 17 czerwca, kiedy to Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zabezpieczył fundusze na wykup terenu z zabytkowym basenem. Na ten cel przeznaczono 15 mln złotych.

Marszałek Piotr Całbecki podkreśla, że przywrócenie basenu do dawnej świetności to spełnienie marzeń.

- Przywrócimy Perle Kujaw i województwu obiekt, który może stanowić naszą dumę. Nie tylko ratujemy od ruiny cenny zabytek, ale bierzemy też na siebie obowiązek ponownego uruchomienia znakomitego miejsca rekreacji w samym sercu naszego najbardziej znanego uzdrowiska. Ciechocinek to wspaniała miejscówka wakacyjna, czynny basenem jeszcze podniesie jej notowania - mówi marszałek.

Teraz przed samorządem stoi zadanie starannej odbudowy zabytku z zachowaniem jego historycznych walorów architektonicznych.

Zabytkowy basen wróci do Ciechocinka!
Zabytkowy basen wróci do Ciechocinka!
EF

Historia basenu w Ciechocinku w telegraficznym skrócie

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy

  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie, w którym wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.

  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków

  • 2002 - zamknięto basen

  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska