https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy basen solankowy wróci do Ciechocinka! Jest decyzja: "Przywrócimy Perle Kujaw i województwu obiekt, który będzie naszą dumą"

Ewelina Fuminkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po latach starań i negocjacji, zabytkowy basen termalno-solankowy w Ciechocinku, który od dawna popadał w ruinę, wreszcie znalazł nowego właściciela.

Spis treści

Długie starania o przejęcie basenu w uzdrowisku

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku jest zamknięty od 2002 roku. W 2009 roku obiekt wraz z działką został sprzedany prywatnemu właścicielowi, kilka razy zmieniał właściciela i popadał w ruinę.

Od kilku lat trwały intensywne działania mające na celu wywłaszczenie i przejęcie zabytkowego basenu w Ciechocinku. Inicjatywę tę podjęło Stowarzyszenie "Razem dla Ciechocinka", a kluczową rolę odegrał Józef Łyczak, były senator, a obecnie radny wojewódzki. To właśnie w jego biurze odbywały się spotkania dotyczące przyszłości tego historycznego obiektu.

Nadzieja na odnowę basenu w Ciechocinku

W maju 2023 roku Łyczak wyraził nadzieję, że basen trafi pod zarząd Urzędu Marszałkowskiego, który już opiekuje się spółką Uzdrowisko Ciechocinek, odpowiedzialną za tężnie i inne obiekty w regionie.

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku został zamknięty w 2002 roku. W 2009 roku obiekt wraz z działką został sprzedany prywatnemu właścicielowi za kwotę 5 383 300 złotych. Niestety, mimo kilku zmian właścicieli, basen popadł w ruinę, a jego przyszłość była niepewna.

Światełko w tunelu pojawiło się w kwietniu, podczas pierwszej sesji Sejmiku Urzędu Marszałkowskiego. Kluczowa decyzja dotycząca nieruchomości zapadła 17 czerwca, kiedy to Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego zabezpieczył fundusze na wykup terenu z zabytkowym basenem. Na ten cel przeznaczono 15 mln złotych.

Nowy rozdział dla zabytkowego basenu w Ciechocinku

Właścicielem basenu była firma Termy Ciechocinek, jednak na ostatniej uroczystej sesji Miasta Ciechocinek (6 grudnia 2024 r.) ogłoszono radosną nowinę - Urząd Marszałkowski wykupił basen, a raczej to, co z niego pozostało. To ważny krok w kierunku odnowienia tego historycznego miejsca.

Józef Łyczak, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, podkreślił, że choć planowano także wywłaszczenie, ostatecznie do niego nie doszło. - Urząd Marszałkowski zabezpieczył środki na wykup terenu. To droga otwarta do kolejnych działań - powiedział Łyczak. - To historyczne miejsce będzie mogło odzyskać dawną świetność i służyć kolejnym pokoleniom. Pan Marszałek ma dobry plan na jego rozwój.

5 grudnia Urząd Marszałkowski podpisał umowę z dotychczasowymi właścicielami terenu, co formalnie zakończyło proces przejęcia. Teraz pozostaje czekać na kolejne kroki w kierunku przywrócenia dawnej świetności basenu w Ciechocinku.

Udało się! Urząd Marszałkowski odkupił zabytkowy basen solankowy!

W mieście już pojawiły się plakaty i banery, które informują o wielkim wydarzeniu i szansie dla Ciechocinka.

Zabytkowy basen wróci do Ciechocinka!
Zabytkowy basen wróci do Ciechocinka!
EF

Historia basenu w Ciechocinku w telegraficznym skrócie

  • 1930 - 1932 - powstanie basenu według projektu Romuald Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. Stanisław to znany architekt z Nieszawy

  • 4 czerwca 1932 uroczyste otwarcie, w którym wziął udział prezydent II RP Ignacy Mościcki.

  • 1993 roku kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków

  • 2002 - zamknięto basen

  • 2009 - sprzedaż obiektu wraz działką obok prywatnemu właścicielowi za 5 383 300 złotych

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska