https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek. Tama w Siarzewie powstanie. Władze podały datę rozpoczęcia budowy

Krzysztof Górski
Konferencja prasowa z udziałem lokalnych samorządowców i przedstawicieli Wód Polskich odbyła się na ciechocińskiej przystani
Konferencja prasowa z udziałem lokalnych samorządowców i przedstawicieli Wód Polskich odbyła się na ciechocińskiej przystani Krzysztof Górski
Na ciechocińskiej przystani odbyła się konferencja prasowa poświęcona budowie stopnia wodnego w Siarzewie. Projekt ma wreszcie dojść do skutku. Budowa rozpocznie się na przełomie 2023-24 roku.

Zobacz wideo: Droższe napoje przez podatek cukrowy

Tama w Siarzewie staje się faktem

Wody Polskie przekazały do publikacji zamówienie na opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej oraz opracowań towarzyszących dla inwestycji pn. "Budowa stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka - SW Siarzewo wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji". Jak poinformował Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, celem inwestycji jest zbudowanie progu piętrzącego. Zbiornik będzie utworzony tylko w ramach naturalnego koryta, z obwałowaniami chroniącymi życie i mienie mieszkańców gmin położonych nad Wisłą, a jego funkcją będzie ograniczanie skutków suszy i powodzi, w tym powodzi zimowych.

- Cały obszar działania przeciwpowodziowego i przeciwsuszowego przemawia za tym, by ta inwestycja została zrealizowana – podkreślił Marek Gróbarczyk. - Zapewniam, że zastosowane będą tutaj najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska.

Stopień wodny w Siarzewie ma pozytywnie wpływać na retencję wody w regionie i rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów. Elektrownia wodna o planowanej mocy 80 MW wpisze się w nowy Zielony Ład. Przewidywany, maksymalny koszt inwestycji to 4,5 mld złotych. Projekt będzie realizowany do 2029 r. z przygotowaniem dokumentacji i budową. Prace budowalne mają się rozpocząć na przełomie 2023-24 roku.

- Wszyscy wiemy jak wielkie znaczenie ma ta inwestycja w naszym regionie – mówiła Anna Gembicka, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. Lokalnych inicjatyw społecznych. - Po pierwsze odciąży tamę we Włocławku, ale także stworzy nowe miejsca pracy. Ważny jest też wpływ na rolnictwo i problemy z suszą, z którą rolnicy na Kujawach często się borykają.

Postępowanie przetargowe zostanie ogłoszone jako dialog konkurencyjny w ramach postępowania w procedurze unijnej (DUUE). Dialog konkurencyjny jest trybem skomplikowanym i etapowym, może potrwać nawet kilka miesięcy od ogłoszenia. Postępowanie jest powyżej progów unijnych, zatem wykonawcy mogą się zgłosić właściwie z całego świata.

Budowa stopnia w Siarzewie jest dla regionu bardzo ważną i oczekiwaną inwestycją. Do tej pory najchętniej o projekcie wypowiadali się jej przeciwnicy. Ale były też i głosy poparcia. Związek Gmin Ziemi Kujawskiej w 2017 roku podjął akcję informacyjną, wraz ze zbieraniem podpisów poparcia dla budowy tamy. Tych zebrano aż 100 tysięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska