Remont Teatru Letniego w Ciechocinku
Teatr Letni, niewątpliwa perła w koronie ciechocińskich zabytków, zbudowany został w stylu secesji szwajcarskiej w 1891 roku według projektu architekta Adolfa Wilhelma Schimmelpfenniga, Budowa trwała krótko, bo zaledwie rok.
Drewniany budynek posiadał pierwotnie 240 miejsc i sześć lóż. W 1901 roku rozbudowano scenę, wykorzystując dawne murowane stajnie rosyjskie. Widownię uzupełniono balkonem i dwiema lożami. Warszawskie Teatry Rządowe przekazały teatrowi zapasy używanych dekoracji i foteli.
Po II wojnie światowej teatr ciechociński podupadał. W latach pięćdziesiątych XX wieku przedstawiał już stan opłakany. Niemniej koncerty odbywały się nadal. Ze względu na zły stan został zamknięty w latach siedemdziesiątych. Myślano nawet o jego rozbiórce. Uratowany został m.in. dzięki Jerzemu Waldorfowi, który był wielokrotnym gościem uzdrowiska, a przede wszystkimi inicjatorem zbiórki pieniężnej na odbudowę teatru. W 1984 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Odrestaurowany w 1998 roku, pełni funkcję jak pierwotnie.
Przeszło dwadzieścia lat temu zakończono kilkuletni gruntowny remont zabytku. W 2016 roku wymieniono zaś ozdobną, stylizowaną lirę nad wejściem głównym do teatru.
Teraz popularny budynek doczekał się kolejnej rewitalizacji. W związku ze zużyciem technologicznym wielu elementów Teatru Letniego, Gmina Miejska Ciechocinek ogłosiła przetarg na jego gruntowny remont.
Zakres prac obejmuje remont poszczególnych istniejących elementów budynku Teatru Letniego zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych bez zmian gabarytów zewnętrznych i bez zmiany zagospodarowania.
Zgodnie z wytycznymi Inwestora prace polegać będą na remoncie elementów elewacyjnych zewnętrznych konstrukcji drewnianych, wymianie orynnowania i rur spustowych, schodów wraz z montażem platform dla osób niepełnosprawnych, pochylni, wymiany podwalin, wymiany kotłów CO i centrali wentylacyjnej wraz z wydzieleniem stref PPOŻ i posadzki - bez zmiany obrysu - zagospodarowanie bez zmian. Planowana jest również wymiana oświetlenia ewakuacyjnego i instalacji elektrycznej.
Remont przejdą również wszystkie pomieszczenia garderób, a także toalety, które zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
