https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciechocinek zapłaci zabytkowymi dębami za nową inwestycję?

wixad
Jeden ze spornych zabytkowych dębów na terenie starostwa
Jeden ze spornych zabytkowych dębów na terenie starostwa Nadesłane
Fundacja Zielone Kujawy chciała uchronić zabytkowe dęby w Ciechocinku, niedaleko Teatru Letniego, które stoją na drodze (dosłownie) dużej inwestycji. Ich wniosek został jednak odrzucony

We wrześniu ubiegłego roku grupa mieszkańców, w towarzystwie działaczy Fundacji Zielone Kujawy, zorganizowała spacer szlakiem najpiękniejszych drzew w Ciechocinku, aby przyjrzeć się które z nich wymagałyby szczególnej ochrony. Pasjonaci wytypowali siedem najcenniejszych - okazałe dęby. W efekcie pod koniec marca do Rady Miejskiej trafił wniosek o nadanie drzewom statusu pomników przyrody, co utrudniłoby ich ewentualną wycinkę. Pech chciał, że dwa dęby rosną wzdłuż drogi dojazdowej do liceum. W tym miejscu planowana jest odbudowa zabytkowego Hotelu Müllera i budowę kompleksu usługowego.

Drzewa a plany inwestycyjne – konflikt interesów

Inwestor przekonuje, że zmiana zablokowałaby odbudowę zabytku, a także dodatkowe inwestycje w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. A plany budowlane obejmują stworzenie podziemnych parkingów, między innymi pod tą drogą, a także podjazdów, co może wymagać wycięcia lub podkopania korzeni drzew.

Zgodnie z prawem inwestor nie może samodzielnie wystąpić o usunięcie drzew – taki wniosek może złożyć tylko zarządca terenu, czyli burmistrz Ciechocinka, który nie podjął dotąd decyzji w tej sprawie.

Spotkanie bez przełomu

Przedstawiciele Fundacji Zielone Kujawy i inwestor przedstawili swoje argumenty radnym. Ekolodzy argumentują, że ochrona dębów to inwestycja w przyszłość – drzewa są ważne dla lokalnego mikroklimatu uzdrowiska, redukują hałas i temperaturę, a także oczyszczają powietrze. Fundacja poprosiła o wcześniejsze udostępnienie szczegółowych planów budowy, aby ocenić wpływ inwestycji na drzewa, jednak dokumentów tych nie przedstawiono ani przed spotkaniem, ani na samym spotkaniu.

- Brak dostępu do szczegółów inwestycji nie pozwolił Fundacji na wypracowanie wspólnego rozwiązania – mówi Mariusz Warachim z Zielonych Kujaw. – Tymczasem ochrona tych drzew może pomóc w walce z tzw. miejską wyspą ciepła. Bo w miejscu, gdzie powstanie hotel i usługowy kompleks, przewiduje się wzmożony ruch i większą emisję ciepła. Teren może więc stać się miejscem, gdzie latem trudno będzie złapać oddech bez pomocy klimatyzacji.

"Pieniądze nie zastąpią drzew"

Zarząd powiatu, na którego terenie rosną trzy z wytypowanych dębów, negatywnie zaopiniował ochronę starodrzewu. Decyzję podjęto pomimo pozytywnej opinii dyrektora liceum, argumentując, że objęcie ochroną drzew w przyszłości mogłoby komplikować ewentualne inwestycje na terenie szkoły.

Fundacja wyliczyła, że koszt odtworzenia wartości dwóch największych dębów wynosiłby około 300 tys. zł. - Pieniądze to jedno, ale w praktyce drzewa te są nie do zastąpienia – ich wartość dla miasta jest po prostu bezcenna” – mówi Mariusz Warachim. Ekolog wskazuje również na lokalizację dębów – to drzewa, które wrosły w krajobraz Ciechocinka i stały się jego naturalną ozdobą.

Nie będzie ochrony - zadecydowali radni

Podczas ostatniej sesji radni uchwalili, że nie uwzględnią wniosku ekologów .

"Walczyliśmy do końca, wygłosiliśmy zastrzeżenia wobec uzasadnienia. Myślicie, że ktoś się do nich odniósł?" - czytamy na facebookowym profilu Zielonych Kujaw". "Nie, nawet słowa nie usłyszeliśmy od radcy prawnego, a do niego głównie kierowaliśmy naszą wypowiedź. Czy też odnosicie wrażenie, że zupełnie nieważne było, co powiemy, bo i tak już wszystko zostało ustalone?"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska