Pierwszy z cyklu zaplanowanych wykładów już się odbył. Dotyczył "Czarnych dziur" będących jednymi z najbardziej intrygujących obiektów we Wszechświecie. Opowiadała o nich prof. Ilona Bednarek z Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie.
Kto nie widział, nie musi żałować, bo zapis tego wykładu jest dostępny tutaj:
Na najbliższy czwartek, 11 lutego, planowana jest prelekcja „Ekstremalnie Wielki Teleskop - przyszłość astronomii”
O tym mówić będzie dr Krzysztof Czart z Europejskiego Obserwatorium Południowego.
Ekstremalnie Wielki Teleskop (ELT) będzie największym w historii teleskopem optycznym. Jest aktualnie w trakcie budowy przez Europejskie Obserwatorium Południowe. Obserwacje rozpocznie za kilka lat. W ramach prelekcji poznamy jego budowę, aktualny stan prac, polski udział w tym wielkim przedsięwzięciu oraz jakie odkrycia może nam przynieść.
Wykład ten będzie można obejrzeć tutaj:
Na 18 lutego zapowiadany jest wykład „Zjawiska astronomiczne w 2021 roku”.
O tym co wydarzy się na naszym niebie w ciągu najbliższych miesięcy będzie mówił Sebastian Soberski z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.
Kosmos często serwuje ludziom niespodzianki jednak pewne zjawiska są dobrze przewidywalne. Podczas prelekcji będzie można usłyszeć o "kosmicznych planach natury" w 2021 roku. Będzie można dowiedzieć się o takich zjawiskach okresowych jak zaćmienia
Słońca, Księżyca, zjawiska zakryciowe, roje meteorów i innych wydarzeniach, które można przewidzieć.
Program zamykają 25 lutego zajęcia online „Efekt cieplarniany i jego konsekwencje”.
To jedyne zajęcia, na które wymagane są wcześniejsze zapisy, bo zostaną przeprowadzone na platformie MS Teams. Przeznaczone są dla nastolatków w wieku od 12 do 17 lat.
Podczas zajęć uczestnicy nauczą się wykorzystywać i interpretować zdjęcia satelitarne dla lepszego zrozumienia skutków globalnego ocieplenia. Spotkanie poprowadzi Grzegorz Rycyk z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.
Na spotkaniu tym stworzony zostanie model pokazujący efekt cieplarniany i jego związek z poziomem dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze. Eksperyment zostanie uzupełniony o interpretację zdjęć satelitarnych pokazujących poziomy CO2 na Ziemi w różnych okresach czasu. Następnie uczestnicy dowiedzą się o niektórych konsekwencjach zwiększonego efektu cieplarnianego - topnieniu lodu i zmianie wartości albedo.
Zapisać się na te zajęcia można wysyłając e-mail na adres: [email protected]. Każdy uczestnik otrzyma link do zajęć.
Warto przeczytać i zobaczyć:
