Chełmno przede wszystkim przyciąga turystów, którzy lubią historię.
Obecnie, od środy do niedzieli, między godz. 10 a 18, otwarte dla zwiedzających są dwa kościoły: św. Ducha i pofranciszkański przy ul. Biskupiej.
- Uwielbiam swoją pracę - mówi Grażyna Krawiec, która od 10 lat opiekuje się kościołem św. Ducha. - Turystów jest coraz więcej, a ja chętnie ich oprowadzam. Promocja dociera do ludzi. Staram się ich zaciekawić, a oni wpisują się mi do pamiątkowej księgi. Zdarza się, że w ciągu jednego dnia zagląda tu ponad 230 turystów. Czytam dużo książek, szukam informacji w internecie, aby zawsze czymś zaskoczyć turystów z wiedzy o Chełmnie, rycerzach. Wiele osób pyta, co zostało zrobione za unijne fundusze. Zmieniam wystrój, dbam o to, aby był tu zawsze przyjemny klimat.
W soboty otwarta jest już także Baszta Prochowa. To, co w niej wyeksponowano, można oglądać w soboty od godz. 10.30 do 13. Od czerwca do września na jej zwiedzanie nie trzeba się umawiać. Chyba, że ktoś chce wejść do obiektu w inny dzień.
- Przy Bramie Grudziądzkiej, przez siedem dni w tygodniu, między godz. 10 a 18, czynny jest natomiast punkt widokowy - dodaje Anna Grzeszna-Kozikow-ska. - Wkrótce udostępniany będzie kościół podominikański, w którym przez dwa lata prowadzone były prace remontowe.
Robią wrażenie
Na wieżę fary można wchodzić co dzień, od godz. 9 do 17, aż do 30 września.
- Z wyłączeniem mszy świętych, a w niedzielę od godz. 13.30 - uzupełnia przewodnik. - Park miniatur zamków można zwiedzać od godz. 10 do 19. Otwiera go pracownik urzędu miasta. To jedyny w Polsce północnej park z zamkami krzyżackimi. Ciekawie się to prezentuje, tym bardziej, że większość tych zamków nie zachowała się. Papowski jest z kamienia polnego, pozostałe - z cegły. To robi wrażenie.
W Muzeum Ziemi Chełmińskiej od piątku jest okazja zwiedzać wystawę "W laboratorium papieru". Można własnoręcznie ocenić właściwości papieru.