W Szkole Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy odbyła się narada roczna strażaków w Kujawsko-Pomorskiem. Jednym z gości, ale i uczestników wydarzenia był Michał Sztybel, wojewoda Kujawsko-Pomorski. Zaznaczył, że bydgoska szkoła to jedna z zaledwie pięciu takich placówek w Polsce, gdzie kształcą się przyszli strażacy.
- Ten rok był trudny - zaczął wojewoda Sztybel. - W całym kraju dochodziło do zdarzeń, w których pomagali nasi strażacy. W samym Kujawsko-Pomorskiem miało miejsce około 30 tysięcy interwencji. Nasi strażacy działali również na południu Polski, gdzie udzielali pomocy osobom poszkodowanym w związku z powodzią.
Schrony, interwencje co 17 minut
Wojewoda wspomniał również o obowiązującej od początku tego roku nowej ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej. Formalnie, jak zaznaczył, "ustawodawca sprawił", że urząd wojewódzki i straż pożarna są "ściśle powiązani" w zakresie realizacji założeń ustawy.
Do tego wątku nawiązał również w trakcie konferencji prasowej inny z gości, który wziął udział w odprawie rocznej, zastępca Komendanta Głównego PSP, nadbrygadier Józef Galica: - Wojewoda zaznaczył, że PSP będzie takim kręgosłupem, jeśli chodzi o realizację ustawy. Wiele zadań przed nami, w tym również te związane z edukacją, prewencją społeczną. To ważny temat. Jesteśmy winni społeczeństwu, by wyposażyć mieszkańców w odpowiednią wiedzę o tym, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych.
Zastępca KG PSP podkreślił, między innymi, że ważnym działaniem wynikającym z ustawy będą kontrole schronów na wypadek sytuacji kryzysowych. - To, jak takie budowle powinny być budowane, określa prawo, stosowne rozporządzenia. Trzeba jednak również sklasyfikować te nieruchomości, które już są. PSP będzie prowadziła ewidencję tych schronów - dodał zaznaczając, że w tych działaniach strażacy będą wspomagani przez specjalistów: budowlańców i m.in. sanepid.
Tymczasem st. bryg. Rafał Świechowicz, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP podkreślił, że liczba około 30 tys. interwencji rok do roku niemal się nie zmienia.
- Tylko 20 procent ze wszystkich wezwań dotyczyło pożarów - wyliczał komendant Świechowicz. - Można przyjąć, że co 17 minut gdzieś w naszym regionie interweniuje straż pożarna.
Jak zaznaczył komendant, nawiązując do słów wojewody, strażacy z Kujaw i Pomorza we wrześniu działali również na Śląsku i w Opolskim przy usuwaniu skutków powodzi i zabezpieczaniu miejsc nią dotkniętych. Potem, w listopadzie, w związku z udziałem w tego typu sytuacjach uczestniczyli również w szkoleniach w Austrii.
Podczas briefingu prasowego przed naradą głos zabrał również st. bryg. Jacek Antos, komendant Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy. Wyliczał, że w 2024 roku mury bydgoskiej placówki opuściło 1100 nowych strażaków. - Oprócz działalności kształcącej, każdego dnia wyjeżdżamy do zdarzeń - podkreślał komendant. To właśnie strażacy ze szkoły podoficerskiej mają na swoim obszarze działań między innymi tak newralgiczne odcinki tras, jak Droga Krajowa nr 10 pod Bydgoszczą, czy Droga Krajowa nr 25.
Nowe komendy i jednostki w Bydgoszczy, Mogilnie i Grudziądzu
Nadbryg. Józef Galica podkreślał, jak ważna jest prewencja, ale i zmiany w przepisach, które mogą wpłynąć na zmniejszenie niepokojącego zjawiska z ostatnich lat, czyli pożarów wielkopowierzchniowych. - W Kujawsko-Pomorskiem był tylko jeden taki pożar - podkreślał.
Przypomnijmy, że takim zdarzeniem było spłonięcie hali firmy Neupack w styczniu tego roku w Bydgoszczy. - Ale z tego trzeba wyciągnąć wnioski. Konieczna jest zmiana prawa, by ograniczyć takie zdarzenia.
Zaznaczył, że wcześniej podobnie wielkie i tragiczne w skutkach pożary sprawiły, iż usankcjonowano obowiązek montowania czujników dymu i czadu w nowych budynkach. Z czasem przepisy obejmą również mieszkańców starych budynków, w których źródłem ciepła są piece.
Jeżeli chodzi o inwestycje, to w tym roku przewidziane jest zakończenie budowy jednostki ratowniczo-gaśniczej wraz z budynkiem Komendy Miejskiej PSP w Grudziądzu. W 2025 roku z kolei ma zostać przeprowadzona modernizacja i rozbudowa wojewódzkiej komendy PSP w Toruniu. Do innych planów należą również: budowa nowej jednostki JRG w Parku Przemysłowo-Technologicznym w Bydgoszczy. Będzie również budowa jednostki i komendy powiatowej straży w Mogilnie.
