
Co wypić przed snem?
Eksperci wymieniają napoje, które pomagają zasnąć i mogą poprawić jakość snu. Sprawdź, co najlepiej pić wieczorem.

Zielona herbata na noc
Korzyści zdrowotne wynikające z zielonej herbaty przekładają się na dobry sen, pod warunkiem, że pije się zieloną herbatę bezkofeinową. Zielona herbata jest nie tylko bogata w przeciwutleniacze, które pomagają w naprawie i ochronie komórek, ale wykazano również, że l-teanina zawarta w zielonej herbacie zmniejsza stres i niepokój, promując bardziej relaksujący sen, szczególnie pod względem szybkości zasypiania. Picie bezkofeinowej zielonej herbaty wieczorem może ułatwiać zasypianie.

Rumianek na sen
Herbatka rumiankowa to napój, który warto pić przed snem. Ta herbata ziołowa jest naturalnie pozbawiona kofeiny i ma właściwości relaksujące, które pomogą zapaść w sen. Rumianek skutecznie łagodzi objawy uogólnionych zaburzeń lękowych i poprawia jakość snu. Działa również jako środek zwiotczający układ trawienny, co może pomóc złagodzić problemy żołądkowe, takie jak gazy, wzdęcia lub niestrawność, które powszechnie zakłócają sen. Jak pokazują badania, wpływ herbaty rumiankowej na sen wynika z zawartości flawonoidów. Apigenina to flawonoid, który wiąże się z receptorami benzodiazepinowymi w mózgu, co ma działanie uspokajające. Rumianek pomaga w relaksacji i wywołuje senność. Warto pamiętać, że u niektórych osób rumianek może wywoływać reakcje alergiczne.

Herbata miętowa na noc
Mięta pieprzowa od lat jest stosowana w medycynie tradycyjnej. Uważa się, że ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, a nawet antyalergiczne, może również pomóc w dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. Herbata miętowa pomaga złagodzić rozstrój żołądka wieczorem, jednak potrzeba dalszych badań klinicznych, aby określić jej bezpośredni wpływ na sen. Herbata z mięty pieprzowej jest bezpieczna, ale może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami na ciśnienie krwi, niestrawność i cukrzycę. Osoby, które przyjmują leki, powinny skonsultować się z lekarzem przed wypiciem herbaty miętowej lub użyciem olejku miętowego.