W Ogrodzie Zoobotanicznym przy ulicy Bydgoskiej żyje 300 zwierząt reprezentujących 97 gatunków. Mają one swoje wymagania, także żywieniowe.
Najbardziej różnorodna jest dieta ptaków egzotycznych, małpek i lemurów. W ptasiej diecie dominują w zależności od gatunku: owoce, orzechy, ziarno, mieszanki specjalistyczne, biszkopty, suchary.
- Nasza gwiazda, kakadu o imieniu Oskar, najbardziej lubi kolby gotowanej kukurydzy. Dla jednego z gatunków naszych papug, dam niebiesko-brzuchych, kupujemy specjalny dodatek, pyłek kwiatowy. Te papugi mają języki dostosowane do pobierania nektaru kwiatowego w naturze - opowiada Beata Gęsińska, dyrektorka zoo. - Małpki, marmozety i tamaryny preferują dietę owocową i regularnie dostają owocowe sałatki z biszkopcikami. Codziennym elementem diety są także owady. Ponieważ w naturze pazurkowce spożywają żywicę drzew, u nas dostają sałatki owocowe doprawiane szczyptą gumy arabskiej jako substytutu żywic.
Przeczytaj także: Tragedia pod Brodnicą. Pociąg uderzył w auto osobowe!
Prawdziwymi smakoszami są lemury. Ich upodobania kulinarne nie są stałe i czasem kilkutygodniowa przerwa powoduje, że z radością powracają do pokarmów, które już im się znudziły poprzednio. Podstawą ich żywienia są różnorodne owoce i warzywa, choć pomiędzy lemurami katta i wari są pewne różnice. Te pierwsze wolą słodkie owoce, uwielbiają rodzynki, twarożek waniliowy, a ostatnio zaskoczyły opiekunki zamiłowaniem do pieczarek. W asortymencie stosowanych w zoo karm jest aż 90 rodzajów różnych artykułów. Na liście rocznych zakupów jest m.in. 1,7 tys. szczurów i myszy, 8 tys. sztuk szarańczy i 1,2 tys. jajek. Do tego 1,5 tony mięsa, 10 kg maku i 5 ton granulatów specjalistycznych.
Wideo: Pogoda na dzień (29.11.2016) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo Active/x-news