Autorka zbadała uczniów i studentów trójmiejskich szkół średnich oraz wyższych. Celem badania było sprawdzenie, w jaki sposób nasze otoczenie, sytuacja zewnętrzna i rodzaj osobowości wpływają na wytrwałość i skuteczność działania.
Wyniki badania potwierdziły przypuszczenia, że osoby o słabej woli do efektywnego działania potrzebują presji z zewnątrz, odwrotnie zaś działają osoby o silnej woli - im do sukcesu potrzebna jest atmosfera wolności.
Osoby o silnej woli znajdują pozytywną motywację do działania, koncentrując się na pozytywnych aspektach celu, jak np. jego zgodność z ich potrzebami czy przekonaniami. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku osób o słabej woli, u których kluczową rolę w działaniu odgrywają negatywne formy motywacji, np. wzbudzanie w sobie strachu przed przykrymi konsekwencjami niepowodzenia bądź niewykonania zadania. Takie osoby ponoszą często duże koszty osobiste - skoro potrafią skutecznie działać tylko w warunkach zewnętrznego przymusu, działania stają się dla nich wyczerpujące i negatywnie wpływają na ich samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Przeczytaj też: Brak motywacji do ćwiczeń? Zmień ubranie na sportowe...
- Rezultaty przeprowadzonych badań wskazują, że siła woli powinna stanowić mechanizm dobrze wkomponowany w cały system, który pozwala sprawnie kierować własnym życiem. Wyniki przeprowadzonych analiz oraz badań mogą stanowić podstawę oddziaływań zmierzających do poprawy skuteczności i wytrwałości w działaniu w różnych obszarach funkcjonowania ludzi - mówi dr Kadzikowska-Wrzosek.
Badania zostały przeprowadzone w ramach projektu badawczego "Siła woli a autonomia: osobowościowe i sytuacyjne wyznaczniki kontroli działania", którego wyniki zostały zebrane w publikacji "Siła woli. Autonomia, samoregulacja i kontrola działania" (2013), nakładem Wydawnictwa Smak Słowa.
Czytaj e-wydanie »