
Jeszcze kilka lat temu można było spotkać również naklejki z pięciocyfrowym kodem, rozpoczynającym się od cyfry 8. Oznaczało to, że roślina była modyfikowana genetycznie (GMO). Jednak jak informuje IFPS, organizacja odpowiedzialna za przydzielanie kodów PLU, obecnie system ten nie jest stosowany. W przyszłości kody rozpoczynające się od cyfry 8 będą wykorzystywane do oznaczania zwykłych produktów.

Jak można wykorzystać wiedzę ukrytą w kodach PLU? Znaczenie kodu z naklejki można sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce, by wiedzieć, co się kupuje. Ta informacja może się na przykład przydać, jeśli chcemy kupić winogrona lub pomarańcze bezpestkowe. Wybór w marketach czasami jest tak duży, że łatwo się pomylić. Dzięki sprawdzeniu kodu od razu będziemy wiedzieć, czy winogrona lub pomarańcze, które wybraliśmy to gatunek bez pestek.
Przykładowo: pomarańcze bezpestkowe będą miały kod 3028, 3153 lub 3154 (w zależności od rozmiaru), a winogrona od 3496 do 3501.

Równie pomocne mogą się okazać kody PLU na przykład przy zakupie bananów. Zdarzyło ci się kiedyś kupić zielonego banana, który nie nadawał się do jedzenia? Był twardy i gorzki? To zapewne był platan, nazywany także bananem warzywnym, który nie jest taki słodki jak zwykłe banany i nie nadaje się do spożycia na surowo. Następnym razem wystarczy, że sprawdzisz kod PLU, aby uniknąć takiego błędu: platany są oznaczone kodem 4235 lub 3287.

Kod PLU podpowie również, czy dynia, którą chcemy kupić to gatunek nadający się do jedzenia, czy raczej dekoracyjny. Dynia dekoracyjna będzie oznaczona np. numerem 3131.