Kujawska Jerozolima, bo tak mówi się o Kalwarii, powstała prawie 400 lat temu, jako drugie takie miejsce kultu religijnego na terenie Polski. Kilka lat temu podniesiona została do rangi Archidiecezjalnego Sanktuarium Męki Pańskiej.
W każdy piątek Wielkiego Postu, począwszy od najbliższego (28 lutego), na terenie Kalwarii Pakoskiej odbywać się będą trzy drogi krzyżowe o godz.: 9, 16.30 i 19. W ich trakcie pątnicy modląc się, podążać będą wśród kaplic, po skrupulatnie odmierzonych ścieżkach, będących odwzorowaniem odległości jerozolimskich. Każde nabożeństwo zakończy się na Wzgórzu Kalwaryjskim, gdzie wierni będą mieli okazję uczcić największy fragment relikwii Krzyża Świętego, jaki znajduje się w Polsce.
Kulminacją Wielkopostnych Obchodów Kalwaryjskich będzie Droga Krzyżowa w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Nabożeństwo to, które ma przeszło 300-letnią tradycję podzielone jest na dwie części. Pierwsza, to Droga Pojmania. Rozpoczyna się w pakoskim kościele św. Bonawentury w Wielki Czwartek o godz. 20 i kończy w kaplicy Kajfasz-Więzienie ok. 23. Druga część, to Droga Męki. Początek o godz. 3 przy kaplicy Kajfasz, a koniec o godz. 6 przy Grobie Pańskim.
Wielkopostna Droga Krzyżowa na Kalwarii Pakoskiej
