Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Co się dzieje z największą powiatową inwestycją w Tucholi?

Radosław Osiński
Radosław Osiński
Mowa o budowie Powiatowego Centrum Wsparcia. Główny wykonawca czyli firma Marbruk w piśmie do Zarządu Powiatu Tucholskiego, wskazała konieczność zmiany terminów odbiorów robót oraz zmianę harmonogramu finansowo-rzeczowego. Wykonawca poinformował też, że w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii, przerwane zostały łańcuchy dostaw, które bezpośrednio dotyczą producentów materiałów budowlanych.

Zabrzmiało groźnie, tym bardziej, że chodzi o inwestycję o wartości ok. 13 milionów złotych.

- W budowie nie ma opóźnień i październikowy termin nie jest zagrożony – uspokaja Zenon Poturalski, wicestarosta tucholski. Jedyna trudność, z jaką obecnie zmaga się wykonawca to konieczność zmiany częstotliwości płatności wobec niego.

Chodzi o to, że w epoce pandemii dostawcy materiałów budowlanych nie mogą sobie pozwolić na „luksus” wydłużonych płatności faktur. Ich sytuacja finansowa jest tak niestabilna, iż żądają od odbiorców zapłaty natychmiast przy odbiorze towaru a nawet w formie przedpłat! A firma budowlana, która realizuje zamówienie starostwa rozlicza się w systemie miesięcznym – prezentując dotąd zrealizowane płatności.

- Zmiana tego systemu rozliczania wymaga też uzgodnień z Urzędem Marszałkowskim, od którego dostaliśmy dotację – dodaje Poturalski. Niemniej, inwestycja pod względem terminu jej zakończenia i finansowania nie jest zagrożona.

Przypomnijmy powiat tucholski otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 11 milionów złotych na utworzenie Powiatowego Centrum Wsparcia. Całe zadanie będzie miało wartość prawie 13 mln zł.
Tym samym inwestycja Powiatu Tucholskiego będzie największą inwestycją tego typu w całym województwie kujawsko-pomorskim dofinansowaną w ramach konkursu na inwestycje w infrastrukturę społeczną. Budynek przy ul. Kościuszki, w którym mieści się obecnie Dom Dziecka, zostanie kompleksowo przebudowany i uzyska nowe funkcje.
Cały obiekt, o powierzchni prawie 3300 m2, będzie służył realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej i będzie w całości dostępny dla osób niepełnosprawnych. Dostęp do centrum ułatwi również duża ilość miejsc parkingowych obok budynków.

W Powiatowym Centrum Wsparcia mieścić się będą:
• Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
• Warsztaty Terapii Zajęciowej. W obecnej lokalizacji przy ul. Przemysłowej brakuje im miejsca na działalność i zaplecza technicznego.
• Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, w którym przebywać będą mogły osoby z terenu całego powiatu. Będzie to nowo utworzona jednostka prowadzona przez Powiat Tucholski.
• Nowe Mieszkania Wspierane.
• Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności zyska w nowym budynku w pełni dostępną dla osób niepełnosprawnych i przyjazną dla interesantów lokalizację.
• Poradnie specjalistyczne PCPR.
• Pomieszczenia do rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
• Lokale dla stowarzyszeń zajmujących się wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami, co pozwoli im na skuteczniejsze udzielanie pomocy swoim podopiecznym.
• Sala konferencyjna, z której korzystać będą mogły wszystkie podmioty zajmujące się szeroko pojętą tematyką niepełnosprawności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska