Na stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych został opublikowany rządowy projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami: https://niepelnosprawni.gov.pl/p,185,asystencja-osobista. Celem projektu jest systemowe uregulowanie dostępu do usług asystenckich, niezbędnych dla możliwości realizacji prawa do niezależnego życia przez osoby z niepełnosprawnością. Wraz z opublikowaniem projektu ustawy rozpoczęły się konsultacje społeczne. Każdy z nas może się teraz zapoznać z treścią projektu ustawy, zgłosić swoje uwagi i zaproponować zmiany. Aby wziąć udział w konsultacjach wystarczy wypełnić formularz zgłaszania uwag, a następnie wysłać go na adres: [email protected]
80 mld zł w ciągu 10 lat na asytencję osobistą
Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyły się pierwsze w Polsce stacjonarne konsultacje dotyczące projektu ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Uczestniczył w nich Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz niemal 200 przedstawicieli gmin z Kujawsko-Pomorskiego, Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, Miejskich Ośrodków Pomocy Rodzinie, Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami oraz niepełnosprawni z opiekunami.
- To nie jest zwykła ustawa, tylko odpowiedź na realne potrzeby tysięcy mieszkańców naszego regionu i ich rodzin. Dlatego tak istotne jest dziś, że spotykamy się w tak szerokim gronie. Konsultacje społeczne to wyraz naszego przekonania, że skuteczne rozwiązania można wypracować w ścisłym dialogu z tymi, których one najbardziej dotyczą. Jestem przekonany, że konsultacje przyniosą wiele cennych uwag i spostrzeżeń, które pomogą w stworzeniu jak najlepszych rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami - przekonywał Michał Koniuch, wicewojewoda kujawsko-pomorski.
Łukasz Krasoń, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, zaznaczył, że ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami jest elementem realizacji zobowiązań międzynarodowych. W 2012 roku Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami. Zgodnie z nią, nasz kraj jest zobowiązany do zapewnienia tym osobom i możliwości prowadzenia niezależnego życia w społeczności lokalnej.
- Cieszę się, że mogę być w centrum tego działania, które ma doprowadzić do tego, że coś na co czekamy tak wiele lat wreszcie stanie się faktem. Prawo powinno wychodzić z kultury dialogu, czego nie było przez kilka ostatnich lat. Pierwsze konsultacje online projektu ustawy o asystencji osobistej już się odbyły, teraz pora na stacjonarne. Chcemy jak najlepiej wykorzystać czas do 15 stycznia, by po uwagach jeszcze poprawić ustawę, aby była jak najlepsza. Ta ustawa to inwestycja. Będzie kosztowała budżet państwa bardzo dużo, bo około 80 miliardów złotych w ciągu dziesięciu lat, ale to będą dobrze wydane pieniądze, bo zapewnią lepsze życie osobom niepełnosprawnym oraz zwiększą ich aktywność społeczną i zawodową - mówił Łukasz Krasoń.
Paweł Bednarski, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy, mówi wprost:
- Ustawa o asystencji osób niepełnosprawnych to krok milowy dla nas wszystkich i wielkie wyzwanie dla administracji rządowej. Wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, jako jeden z wiodących realizatorów tej ustawy, która tworzy nowy model wsparcia osób z niepełnosprawnością, będzie miał ważne zadanie w tej ustawie i na pewno się z niego wywiążą.
Ustawa wejdzie w życie w 2026 roku
Minister Łukasz Krasoń w Bydgoszczy wyraził nadzieję, że przed wyborami prezydenckimi ustawa przejdzie ścieżkę rządową, sejmową i podpisze ją prezydent. Wtedy od lipca 2026 roku zapisy ustawy by weszły w życie.
Nie przegap
