https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z YouTube i Google? Parlament Europejski przegłosował dyrektywę

MC
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę w sprawie praw autorskich w internecie. Gigantyczne koncerny korzystające z cudzych tekstów i utworów będą musiały posiadać specjalne licencje i dzielić się zyskami z autorami.

Polscy eurodeputowani byli podzieleni w sprawie regulacji nazywanej „dyrektywą YouTube” albo ACTA2. Przeciwko niej głosowali europosłowie PiS, PSL i SLD. - Prawo i Sprawiedliwość jest za poszerzaniem obszaru wolności, dlatego zawsze opowiadamy się po stronie wolności i po stronie praw. Uważamy, że przede wszystkim trzeba stawiać na wolność człowieka i wolność w internecie. Dlatego stanowczo mówimy „nie” cenzurze w internecie - mówiła Jadwiga Wiśniewska.

„Za” głosował natomiast Tadeusz Zwiefka, europoseł PO, które w Parlamencie Europejskim wchodzi w skład EPP, czyli Europejskiej Partii Ludowej: - Ta dyrektywa porządkuje kwestie prawa własności w świecie cyfrowym. To przełożenie prawa autorskiego, niezbywalnego prawa na funkcjonowanie w świece cyfrowym. Słynny artykuł 13, wokół którego rozpętała się nieprawdopodobna batalia, jest typowym artykułem licencyjnym. Z tym, że by dobrze zrozumieć artykuł 13, trzeba najpierw przeczytać artykuł 2, który w sposób jednoznaczny definiuje kogo te artykuły dotyczą. Jeżeli ktoś to czyta rozdzielnie, to gada głupoty - zaznacza europoseł.

Za dyrektywą o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym głosowało 348 europosłów, przeciw było 274, a 36 wstrzymało się od głosu.

Zobacz wideo: Google to jest największa agencja wywiadowcza na świecie, a nie dobroczyńca.

Źródło:
TVN 24

Wynik głosowania szczególnie ucieszył twórców - artystów, wydawców i dziennikarzy. Kilka dni temu ponad 200 polskich filmowców - m.in. Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski, Juliusz Machulski, Andrzej Seweryn, Wojciech Smarzowski, Jacek Bromski czy Małgorzata Szumowska - napisało list otwarty, w którym przekonywali, że dyrektywa jest „szansą na wzmocnienie pozycji twórców, stworzenie przejrzystych reguł dotyczących korzystania z cudzej twórczości i sprawiedliwy podział zysków z tytułu eksploatacji utworów w środowisku cyfrowym”.

Nowe prawo jest także szansą dla mediów - rozwiązania powstrzymają nieuczciwą konkurencję ze strony światowych gigantów internetowych, którzy bez ograniczeń i bezpłatnie wykorzystują treści przygotowywane przez dziennikarzy.

Z szacunków wynika, że po wejściu w życie prawa pokrewnego wydawcy i dziennikarze otrzymywaliby rocznie do podziału ok. 50 mln zł.

W poniedziałek, kiedy w Strasburgu rozpoczęła się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego, podczas której głosowano nad przyjęciem dyrektywy, większość dzienników w Polsce opublikowała swoje wydania z „pustą” pierwszą stroną. Był to gest poparcia dyrektywy i apel do krajowych polityków, by również wyrazili swoje poparcie wobec regulacji.

Zmian nie powinni obawiać się zwykli internauci. Ich działalność jest wyłączona spod regulacji - internauci będą mogli dalej robić to, co dotychczas, czyli np. przesyłać sobie przeróżne materiały i tworzyć własne treści.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
miesz
kłamstwo na końcu artykułu
4. If no authorisation is granted, online content sharing service providers shall be liable for unauthorised acts of communication to the public of copyright protected works and other subject matter, unless the service providers demonstrate that they have:

(a) made best efforts to obtain an authorisation, and

(b) made, in accordance with high industry standards of professional diligence, best efforts to ensure the unavailability of specific works and other subject matter for which the rightholders have provided the service providers with the relevant and necessary information, and in any event

(c) acted expeditiously, upon receiving a sufficiently substantiated notice by the rightholders, to remove from their websites or to disable access to the notified works and subject matters, and made best efforts to prevent their future uploads in accordance with paragraph (b).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska