Od końca października woda w kranie ma jakiś dziwny zapach i smak - irytuje się nasz Czytelnik ze Świecia. - Przypomina mi to wodę, jaką niegdyś byłem zmuszony pić w Bydgoszczy. Nie wydaje mi się, aby dolegliwości o których mówię, trwające już dwa tygodnie, miały związek z niedawną awarią sieci. Myślę, że to są jakieś oszczędności ZWIK-u. Być może chcą mniej wydać na oczyszczaniu i korzystają z jakiejś tańszej chemii? - domniema.
Czytelnik, zresztą nie jedyny, który kontaktował się z nami w tej sprawie, ma też poważne zastrzeżenia co do zawartości kamienia. - Jestem przekonany, że pięć lat temu było pod tym względem znacznie lepiej - uważa. - Teraz nie nadążam z odkamienianiem czajnika. Ciągle pływa jakiś osad, który przecież nie jest obojętny dla naszego zdrowia.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świeciu odpowiada krótko: Nie mamy sobie nic do zarzucenia. - Jeśli chodzi o wapń, faktycznie woda w Świeciu jest średnio-twarda, ale jak najbardziej mieści się w normie - tłumaczy Wioletta Jasnosz, technolog ZWiK w Świeciu. - Nie mamy większego wpływu na ten parametr. Taka po prostu jest specyfika ujęcia, z którego korzystamy. Chcę jednak podkreślić, że do górnej granicy sporo nam brakuje - zaznacza.
Jasnosz stanowczo nie zgadza się także z posądzeniami o to, że za: zły smak, zapach lub osady odpowiadają wodociągi. - Oczywiście krótko po jakieś awarii przez moment niektóre parametry mogą być trochę gorsze, ale jest to krótkotrwałe zjawisko - mówi. - Przeprowadzane przez nas regularne kontrole nie pozostawiają złudzeń co do tego, że mieszkańcy gminy Świecie piją naprawdę dobrą wodę.
Opinię tę potwierdza sanepid. - Od bardzo dawno nie wykryliśmy żadnego istotnego przekroczenia dopuszczalnych norm - informuje Joanna Ziółkowska mł. asystent w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świeciu. - Szczegółowe analizy przeprowadzamy raz w miesiącu, a oprócz tego monitorujemy wyniki przekazywane przez ZWiK.
Skoro zakład dostarcza dobrą wodę skąd biorą się pretensje odbiorców? - Podejrzewam, że winne są wewnętrzne, wiekowe instalacje wodne w budynkach - mówi Jasnosz. - Wiemy z doświadczenia, że często są one w stanie dalekim od ideału. To właśnie stare rury mogą negatywnie wpływać na smak wody. Niewielu bierze to pod uwagę. Dlatego w pierwszej kolejności uwagi proszę kierować do administratorów budynków, aby dokonali koniecznego przeglądu.
Czytaj e-wydanie »