Zgodnie z nazwą festiwalu, pierwsza w Polsce wystawa wybitnej amerykańskiej artystki multimedialnej oraz pionierskiej kreatorki w dziedzinach performance, street-artu i fotografii - Colette Lumier nie jest przypadkiem.
Bydgoszcz spodobała się Colette Lumier ze względu na położenie nad wodą, zieleń i architekturę. Również Pałac w Ostromecku, w którym gości na czas festiwalu, robi na artystce wrażenie.
Beata i Karolina z Fundacji Czarny Karzeł, organizatora festiwalu OKO NIGDY NIE ŚPI
- Spontaniczność i ekspresja grupy Czarny Karzeł sprawia, że nadajemy na podobnych falach - uśmiechają się Beata i Karolina z Fundacji Czarny Karzeł, będącej organizatorem VI Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych „Oko nigdy nie śpi”, na które zaproszono, m.in., związaną z Nowym Jorkiem Colette Lumier, która już w kwietniu przybyła do naszego miasta, by zobaczyć przestrzeń, w jakiej będzie mieć wystawę. - Bydgoszcz spodobała się Colette Lumier ze względu na położenie nad wodą, zieleń i architekturę. Również Pałac w Ostromecku, w którym gości na czas festiwalu, robi na artystce wrażenie - zdradzają nasze rozmówczynie.
Niemalże do ostatnich godzin przed niedzielnym (30 czerwca) wernisażem w Galerii Miejskiej bwa przy ul. Gdańskiej 20 Colette Lumier pracowała w tajemnicy, przygotowując instalacje swej wystawy „Skarby Afryki”, na której oczywiście nie mogło zabraknąć tkanin, będących znakiem rozpoznawczym artystki. Dla wszystkich, którzy nie zdążyli wieczorem dotrzeć na wernisaż, mamy dobrą wiadomość - wystawę Colette w Galerii Miejskiej bwa można zwiedzać do końca sierpnia br.
Polecamy także ekskluzywny wywiad z Colette Lumier, w którym artystka wspomina, m.in., swą znajomość z Andym Warholem i Milesem Davisem, a także mówi o swym udziale w festiwalu w Bydgoszczy.
Wywiad wideo z Colette Lumiere zapowiadający wystawę w Bydgoszczy
Barwna postać Colette nie była jedyną bohaterką inauguracji festiwalu „Oko nigdy nie śpi” 2019. W BWA swe Polarotypie zaprezentował Marcin Giżycki, a Grzegorz Pleszyński wyreżyserowany przez siebie film „Krzysztof Kolumb. Opera antydepresyjna”. Był także premiery pokaz nowego filmu grupy Czarny Karzeł pt. „Wieczór” w reż. Marcina Giżyckiego, zrealizowany w hali Moderator Inwestycje.
Na plan filmowym hali Moderatora Inwestycje, gdzie obecnie powstaje gigantyczna scenografia do serialu fantasy dla dzieci i młodzieży - festiwal powróci już we wtorek (2 lipca o 20.30), tu pianistka i performerka z Japonii Eriko Makimury wraz z 10 przyjaciółmi wystąpi z performance, a już w poniedziałek (1 lipca) o 21.30 zagra na fortepianach w Pałacu Ostromecku.
Zobacz niezwykły koncert Eriko Makimury na Starym Rynku
Interesująco zapowiada się, m.in., 3 lipca o 15.00 w Pałacu Nowym rozmowa z dominikaninem o. Tomaszem Dostatnim: Kościół w grze o „duszę polską”. To tylko część bezpłatnych wydarzeń trwającego do 4 lipca festiwalu.
W Międzynarodowych Nieprzypadkowych Spotkaniach bierze udział blisko 90 artystów i naukowców z całego świata. Od 30 czerwca do 4 lipca 2019 r. przeszło 30 wydarzeń dziać się będzie: w Zespole Pałacowo Parkowym Ostromecko, Galerii Miejska bwa w Bydgoszczy, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, hali Moderator Inwestycje w Bydgoszczy oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Należy dodać, że mottem VI Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych „Oko nigdy nie śpi” jest „Gra” - hasło przewodnie sformułował prof. Zbigniew Mikołejko - czołowy polski filozof i honorowy członek grupy artystycznej Czarny Karzeł. Gra - to pojęcie może mieć wiele kontekstów, ale inspirując się Szekspirowskim przesłaniem, człowiek skazany na bolesną grę ze śmiercią, rozpaczą i trwogą, zawsze może znaleźć ocalenie w sztuce. A ta podczas „spotkań nieprzypadkowych” ma zawsze wiele wymiarów.
PROGRAM VI Międzynarodowych Spotkań Nieprzypadkowych „Oko Nigdy Nie Śpi”
30.06. (niedziela)
Galeria Miejska bwa
- 18.00 Uroczyste otwarcie festiwalu
- 18.15 Otwarcie wystawy - Colette Lumiere, Marcin Giżycki, Grzegorz Pleszyński i Czarny Karzeł
- 19.00 Premiera filmu „Wieczór“ reż. Marcin Giżycki i Czarny Karzeł
- 19.20 Ãtma Quartet – koncert, F. Schubert Kwartet smyczkowy nr 14 D. 810 „Death and the
- Maiden”, K. Penderecki Kwartet smyczkowy nr 3 „Kartki z nienapisanego dziennika”
Zespół Pałacowy Ostromecko
- 20.30 Dana Widawski - otwarcie wystawy (Pałac Nowy)
- 21.00 Mariusz Czajka, performance iluzjonistyczny (Pałac Stary)
- 21.30 Eriko Makimura, solo performance (Pałac Stary)
- 22.00 Kasper T. Toeplitz, koncert (Pałac Stary)
- 23.00 Kuba Elwertowski – instalacja przestrzenna ( Zespół Parkowy)
1 lipca (poniedziałek)
- 12.00 Krystyna Mazurówna, "Mój system wychowawczy, czyli dowód na to, że jajko jest mądrzejsze od kury" - spotkanie (Pałac Stary)
- 13.30 Monika Baranowska, "Spoglądając na topieliczne ciało. Figura Topielicy i gra o najwyższą stawkę" - wykład (Pałac Nowy)
- 17.00 Anda Rottenberg, wykład "Spirala feminizmu" (Pałac Nowy)
- 20.00 Piotr Sarzyński, „Wolność w sztuce“ (Pałac Nowy)
- 21.30 Eriko Makimura koncert/performance w ramach 100 – lecia Polsko Japońskich Stosunków Dyplomatycznych (Pałac Stary)
2 lipca (wtorek)
- 12.00 Agnieszka Taborska, wykład „Wyborny trup i inne przyjemności“ (Pałac Nowy)
- 16.00 Zbigniew Mikołejko, wykład „Potlacz, czyli gra mocy“ (Pałac Nowy)
- 18.00 Grzegorz Brzozowski, film „Obcy na mojej kanapie“ (Pałac Nowy)
- 20.30 Wizyta w Studiu Filmowym Czarnego Karła w Bydgoszczy/Performance Eriko Makimura/postindustrialna hala Moderator Inwestycje Sp.z o.o.
- 22.00 Oratorium „Phoebe“ na podstawie książki Agnieszki Taborskiej „Niedokończone życie Phoebe Hicks“ – Chór Społeczny Czarnego Karła, reżyseria Grzegorz Pleszyński i Jacek Puzinowski, muzyka G.Pleszyński (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy)
- 23.00 Agnieszka Taborska, Marta Filipiak, Grzegorz Pleszyński, Jacek Puzinowski - rozmowa o Oratorium Phoebe (Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy)
3 lipca (środa)
- 12.00 Bogumił Paszkiewicz, limeryki freewolne/tylko dla dorosłych (Pałac Stary)
- 13.00 Rezydencja artystyczna Pracowni Działań Przestrzennych Mirosław Bałka Studio of Spacial Activities (Zespół Parkowy Ostromecko)
- 15.00 Tomasz Dostatni i Zbigniew Mikołejko „Kościół w grze o „duszę polską“ - rozmowę poprowadzi Michał Nogaś (Pałac Nowy)
- 16.40 Wyjazd do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
- 18.30 Urszula Usakowska- Wolff, Olga Magieres, Anna Zielińska, Natasza Czerwińska, Agnieszka Zaręba, performance „Czerwone rękawiczki“ (CSW Toruń)
- 19.00 Ironia i prawda. Co znaczy dzisiaj autentyczność w kulturze? – panel dyskusyjny z udziałem Andy Rottenberg, Mirosława Bałki, Zbigniewa Mikołejki, Krzysztofa Kozłowskiego i Grzegorza Brzozowskiego jako prowadzącego (CSW w Toruniu)
- 22.00 Kasper T. Toeplitz - koncert plenerowy (Pałac Stary – taras)
- 23.00 Jolanta Krukowska, Akademia Ruchu, performance (Pałac Stary)
4 lipca (czwartek)
13.00 - Panel dyskusyjny podsumowujący Spotkania (Pałac Nowy)
