Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Medicum obstaje przy łączeniu bydgoskich szpitali, radni sejmiku województwa są przeciwko

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Informacja o łączeniu szpitali w Bydgoszczy spotkała się ze sprzeciwem wielu środowisk, również pracowników lecznicy. Na zdjęciu migawka z protestu, który odbył się pod "Bizielem" 20 czerwca.
Informacja o łączeniu szpitali w Bydgoszczy spotkała się ze sprzeciwem wielu środowisk, również pracowników lecznicy. Na zdjęciu migawka z protestu, który odbył się pod "Bizielem" 20 czerwca. Arkadiusz Wojtasiewicz
Rada Collegium Medicum podtrzymała dziś (27 czerwca) stanowisko w sprawie łączenia bydgoskich szpitali, ale ostateczna opinia w tej sprawie zostanie podjęta po wakacjach. - Przez ten czas będą prowadzone rozmowy - informuje rzecznik UMK. Tymczasem radni sejmiku województwa stanowczo sprzeciwili się tej fuzji i skierowali w tej sprawie pismo do ministra zdrowia, wojewody i władz UMK.

- Dziś (27 czerwca 2022 r.) odbyło się drugie spotkanie Rady Collegium Medicum w sprawie restrukturyzacji szpitali, w tym pomysłu ich połączenia. Podobnie jak tydzień temu nie było głosów sprzeciwu, natomiast uznano, że trzeba ten pomysł bardziej szczegółowo przygotować i rektor powiedział, że przez wakacje będą prowadzone rozmowy w tej sprawie. Opinia zostanie podjęta po wakacjach – informuje Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy UMK.

Fuzji szpitali stanowczo sprzeciwił się dziś (27 czerwca) sejmik województwa.
"Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego z niepokojem i dezaprobatą przyjmuje informacje o projektowanych działaniach na rzecz konsolidacji szpitali uniwersyteckich nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, co w konsekwencji doprowadzi do likwidacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 (...). Nie ma (...) społecznych oraz medycznych przesłanek do nieakceptowanych działań [wobec tej placówki]. (...) Nie ma zgody na powyższe działania" - czytamy w przyjętym dziś stanowisku w sprawie planowej fuzji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Dokument zostanie skierowany do ministra zdrowia, wojewody kujawsko-pomorskiego i władz rektorskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, do którego należą obie lecznice.

Załoga "Biziela" protestuje

Przypomnijmy, że zamiar połączenia szpitala „Biziela” ze szpitalem „Jurasza” spotkał się z ostrym sprzeciwem wielu środowisk, również pracowników lecznicy.
Rzecznik UMK zapewnił na łamach „Pomorskiej”, że: - Sytuacja lekarzy z obu szpitali, zwłaszcza likwidowanego „Biziela”, na pewno będzie lepsza niż w przypadku oddzielnych restrukturyzacji szpitali. Z wyliczeń wynika, że szpital „Biziela”, gdyby próbował się samodzielnie restrukturyzować, to w perspektywie pięciu lat musiałby zwolnić około 150 osób.
W opinii CM sytuacja obu szpitali pogarsza się mimo prób podejmowanych przez oba szpitale. Rzecznik UMK podkreśla, że działania są konieczne: - Szpital „Jurasza” wziął nawet 80 milionów złotych pożyczki, żeby spłacić swoje zobowiązania i cały czas ma istotną kwotę zobowiązań. A sytuacja „Biziela” wykazuje bardzo niekorzystny trend, jeśli chodzi o wynik końcowy netto, od kilku lat jest na minusie.
Do sprawy wrócimy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Collegium Medicum obstaje przy łączeniu bydgoskich szpitali, radni sejmiku województwa są przeciwko - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska