Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców w Kujawsko-Pomorskiem. Pandemia im niestraszna

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Urzędy wojewódzkie w Polsce rejestrują coraz więcej wniosków od cudzoziemców o zgodę na pobyty czasowe.
Urzędy wojewódzkie w Polsce rejestrują coraz więcej wniosków od cudzoziemców o zgodę na pobyty czasowe. Anna Kaczmarz
W województwie kujawsko-pomorskim najczęściej o zezwolenie na pobyt występują obywatele Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. I przez najbliższe lata ta tendencja się raczej nie zmieni.

Zobacz wideo: Dramatyczne dane dotyczące zgonów w Polsce

od 16 lat

- Najwięcej zezwoleń na pobyt cudzoziemców uzyskali obywatele Ukrainy, następnie Białorusi i Mołdawii. Jest to tendencja utrzymująca się od wielu lat. W 2021 roku Wojewoda Kujawsko-Pomorski wydał 7851 decyzji w ww. sprawach, z czego 7083 pozytywnych, a w roku 2020 wojewoda wydał tych decyzji 5227, z czego 4785 pozytywnych - informuje Tomasz Wiśniewski, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego.

Mołdawianie to cecha charakterystyczna naszego regionu. W Polsce w statystykach są daleko za Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Hindusami, Rosjanami, a nawet Wietnamczykami.

To Cię może też zainteresować

Pracownicy ze Wschodu jednak nie wyjechali

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa niektórzy pracodawcy obawiali się masowego wyjazdu cudzoziemców do swoich ojczyzn, co mogło doprowadzić do zapaści firmy, które masowo korzystały z ich pacy. Faktycznie, część osób wyjechała i wydawało się, że procesy produkcyjne niektórych firm mogą być poważnie zakłócone. Szybko jednak okazało się, że na miejsce tych, którzy z różnych powodów opuścili nasz kraj, przyjechali inni, część osób zdecydowała się również na powrót do Polski. Statystyki, które prezentuje Urząd do Spraw Cudzoziemców, wskazują, że osób, które występują o pobyt czasowy w naszym kraju, jest coraz więcej, a liczba ta sukcesywnie rośnie.

Przepisy korzystne dla cudzoziemców

- Gdyby nie pandemia, wzrost liczby wydanych w Polsce zezwoleń na pobyt czasowy byłby jeszcze większy. W 2020 roku mieliśmy do czynienia z istotnym ograniczeniem możliwości wjazdu wielu cudzoziemców. Dlatego gdy pod koniec 2020 roku i w 2021 roku restrykcje były mniejsze, wnioskodawców przybyło. Ponadto Tarcza Antykryzysowa wprowadziła zasadę, że legalność pobytu, która kończyłaby się w czasie epidemii lub zagrożenia epidemicznego, z mocy prawa się wydłuża. I wówczas nie ma konieczności składania wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy – komentuje Michał Wysłocki, ekspert BCC ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce.

Nie nastąpiło również masowe przemieszczanie się pracowników ze wchodu Europy do krajów takich jak Niemcy, czego obawiali się również polscy pracodawcy. Jak widzą to lokalni przedsiębiorcy?

Niemiecki rynek pracy nie jest taki chłonny

- Polskie firmy angażują cudzoziemców w jeszcze większej skali niż dwa lata temu. Oczywiście wynika to z kalkulacji kosztów pracy. Cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy są po prostu tańsi. W czasie pandemii w ramach tarczy antykryzysowej mogli mieć przedłużane wizy. Ważnym czynnikiem są też ostatnie zmiany w przepisach, ułatwiające uzyskanie pozwolenia na pobyt czasowy i pracę w Polsce. Wydłużył się do 24 miesięcy okres, w którym można pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia. To dobrze wpływa na nasz rynek, bo w wielu zawodach nadal brakuje kandydatów do pracy. Lukę tę wypełniają cudzoziemcy - zauważa Hanna Wygocka, dyrektor biura Pracodawców Pomorza i Kujaw. Dodaje, że część pracowników–cudzoziemców skorzystała z możliwości wyższych zarobków i wyjechała z Polski na Zachód w momencie, gdy zaistniały regulacje pozwalające na zaangażowanie osób spoza UE.

- Wielu jednak pozostało, zwłaszcza Ukraińców i Białorusinów. Wynika to z bariery językowej i kulturowej. Jest im łatwiej zaadaptować się w polskim społeczeństwie. Do tego rynek niemiecki nie jest wcale tak chłonny. Wynika to częściowo z koronakryzysu, ale także ze zmian technologicznych w firmach. Coraz więcej z nich wprowadza automatyzację i nie ma potrzeby angażowania pracowników na niezaawansowanych stanowiskach pracy - wskazuje Hanna Wygocka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Coraz więcej zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców w Kujawsko-Pomorskiem. Pandemia im niestraszna - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska