Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej żurawi, stąd straty w uprawach. Ma być na to specustawa

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Coraz więcej żurawi zimuje w Polsce i w związku z ociepleniem klimatu, ich liczba ma wzrastać
Coraz więcej żurawi zimuje w Polsce i w związku z ociepleniem klimatu, ich liczba ma wzrastać Pixabay
Monitoring ptaków w Polsce potwierdza duży wzrost zimujących żurawi. To zła wiadomość dla rolników. Ministerstwo rolnictwa obiecuje, że sprawa odszkodowań za straty wyrządzone w uprawach przez ptaki będzie uregulowana jeszcze za tej kadencji sejmu.

Spis treści

- Do niedawna obserwacje osobników ewidentnie zimujących w Polsce, czyli stwierdzane z pominięciem grudnia i lutego, gdy mamy do czynienia z późnymi i wczesnymi migracjami ptaków, były na terenie kraju zjawiskiem bardzo rzadkim - informuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Pierwszy raz w styczniu sześć lecących żurawi widziano w Polsce w 1961 roku. Do końca lat 90-tych w tym miesiącu odnotowano obecność żurawi zaledwie kilkanaście razy. Jednak na początku XXI wieku ich liczba zaczęła rosnąć. W styczniu 2005 r. - 30 osobników, w 2011 r. - 200, w 2013 roku – 1042.

Należy się spodziewać dalszego wzrostu liczebności żurawia zimą

W styczniu 2023 roku, w ramach Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych, badacze skontrolowali 558 punktów i w 118 z nich stwierdzili łącznie 5805 żurawi. W Kujawsko-Pomorskiem pokazały się po obu stronach Wisły w okolicach Ostromecka – do 40 osobników. - Zgodnie z oczekiwaniami, najwięcej żurawi zimowało w zachodniej Polsce (Ziemia Lubuska, Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk), a rekordową koncentrację (niespełna 4000 ptaków) stwierdzono w Parku Narodowym Ujście Warty – podaje GIS.

- W obliczu postępujących zmian klimatu i związanych z nimi coraz łagodniejszych zim, należy oczekiwać dalszego wzrostu liczebności żurawi w kolejnych sezonach zimowych liczeń monitoringowych – zapowiadają badacze.

Rolnik może tylko odstraszać ptaki

To nie jest dobra wiadomość dla rolników, bo rosnąca liczba zimujących ptaków oznacza rosnące straty w ozimych uprawach. Co gorsza, brakuje przepisów, umożliwiających wypłatę odszkodowań poszkodowanym gospodarzom. Żurawie chroni ustawa o ochronie przyrody.

- Rolnik nie dostaje za ptaki żadnego odszkodowania, może jedynie prosić o zgodę na ich odstraszenie – mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Widząc kilka tysięcy sztuk ptactwa zjadających jego uprawy, rolnik musi się zastanawiać czy nie popełnia przestępstwa, jeśli wystrzeli petardę.

Specustawa od przyszłego roku

Próby uregulowania tego problemu podejmowane są od dekady. 7 lipca br. sejmowe Komisje Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi odrzuciły projekt zmiany w ustawie o ochronie przyrody, zaproponowany przez PSL. Podczas tego posiedzenia Małgorzata Golińska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zapowiedziała:

- Podjęliśmy działania, które zakończyły się przygotowaniem wstępnego projektu ustawy, która nie będzie zmianą ustawy o ochronie przyrody, a będzie specustawą, która będzie mówiła o wypłacie rekompensat za szkody wyrządzone przez ptaki.

Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnił:

- Ta ustawa i te rozwiązania, jestem o tym przekonany, wejdą w życie od przyszłego roku. Chcemy tę sprawę rozwiązać, bo mamy głębokie poczucie, że straty wywoływane przez żurawie, kormorany i inne gatunki chronione są na tyle wysokie, że rekompensata za wyrządzone szkody absolutnie się należy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska