Seniorzy będący na emeryturze, wbrew krążącym przekonaniom o ich nieograniczonym czasie wolnym, mają obecnie wiele codziennych obowiązków, które zajmują im czasami cały dzień. Często, niestety, zapominają o tym, by przeznaczyć jakąkolwiek część dnia na czynności, które pomagają im w poprawie zdrowia i dobrego samopoczucia- Problem ten dotyka coraz więcej osób. Czasami dopiero bóle spowodowane kontuzją, wieloletnim zaniedbaniem lub przewlekłymi chorobami skłaniają do podjęcia rehabilitacji, która często jest długa, monotonna i nie przynosi oczekiwanych efektów. Dlatego warto pamiętać o profilaktyce, która jest najistotniejsza w każdym wieku, a szczególnie po 60. roku życia, kiedy osoby starsze coraz częściej narażone są na urazy, częstsze spadki odporności oraz problemy układu krążenia i oddechowego- mówi Olga Chaińska.
Badania dowodzą, że statystyczny senior w Polsce choruje na 3-4 choroby przewlekłe i przyjmuje stale 5-6 różnych leków. W Polsce co najmniej 2/3 osób starszych choruje na nadciśnienie tętnicze, około 1/3 jest leczona z powodu choroby niedokrwiennej serca, a częstość występowania niewydolności serca szacowana jest na 20-50 procent. Dlatego konieczne jest holistyczne podejście do problemów zdrowotnych. - Prawidło dobrana, zaplanowana i systematyczna aktywność fizyczna znacznie spowalnia procesy starzenia. W szeregu badań wykazano, że regularne wykonywanie wysiłku fizycznego przez osoby starsze jest związane z wyższą oceną jakości życia, lepszą możliwością codziennego poruszania się, sprawowania zwykłej codziennej opieki nad sobą, wykonywania zadań domowych, mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia depresji oraz rzadszym odczuwaniem bólu czy niepokoju u osób powyżej 65. roku życia - podkreśla nasz ekspert.
Ćwiczenia dla seniorów powinny być wprowadzane stopniowo. Zaczynamy od najlżejszych, a po 4-6 tygodniach delikatnie zwiększajmy ich intensywność. Na początku mogą to być spacery na świeżym powietrzu, których czas wy-dłużamy w miarę poprawy kondycji organizmu. Dobrze jest też wprowadzić na tym etapie kilka ćwiczeń rozciągających, które uelastycznią ciało i poprawią mobilność. W klubach fitness, klubach seniorów oraz innych miejscach, które zrzeszają osoby starsze, prowadzone są przez trenerów lub fizjoterapeutów specjalne zajęcia fitness. Te również warto uwzględnić.
Zajęcia w klubie fitness
Zajęcia dedykowane seniorom mają charakter wzmacniająco-rozciągający, z przewagą ćwiczeń wzmacniających mięśnie przykręgosłupowe oraz usprawniające stawy. Takie zajęcia wpływają również korzystnie na pracę układu krwionośnego i oddech-owego, co przekłada się na lepsze dotlenienie i ukrwienie organizmu, głównie mózgu. To z kolei zapewnia właściwe funkcjonowanie umysłowe i zapobiega chorobom o podłożu neurologicznym.
ZOBACZ TAKŻE: Jak zacząć ćwiczyć?
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
