https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cyfryzacja w rolnictwie zatacza coraz szersze kręgi. Firmy łączą siły, by kontrolować stan upraw

Strefa Agro
Opracowanie:
pixabay.com/kropekk_pl
Nowoczesne, cyfrowe rozwiązania sprawiają, że dane uzyskiwane na temat uprawy i dotyczącej jej potrzeb, zagrożeń, są coraz dokładniejsze. Precyzja w rolnictwie przekłada się na racjonalizację kosztów. Tym razem współpracę nawiązały eAgronom i T-Mobile Polska.

W Polsce przybywa cyfrowych rozwiązań wspierających pracę gospodarstw rolnych. Spółka eAgronom z wykorzystaniem technologii Narrowband-IoT rozpoczęła projekt, w ramach którego dostarczyła swoim klientom pierwsze czujniki pozwalające kontrolować stan upraw oraz dostarczające dane niezbędne do optymalizacji produkcji. Urządzenia działają w oparciu o ogólnopolską sieć internetu rzeczy NB-IoT od T‑Mobile Polska.

Co zyskują rolnicy na tej współpracy? Przede wszystkim stały dostęp do danych dotyczących:

  • wilgotności,
  • temperatury gleby
  • temp. powietrza na polu.

Nowe technologie w rolnictwie. Jak to działa?

Dla części rolników takie doniesienia brzmią jak science fiction, a dla innych stają się codziennością. We wspomnianym projekcie pomiar dokonywany jest co 10 minut i przesyłany z każdego miejsca w Polsce do urządzenia z zainstalowanym programem eAgronom. Jest to możliwe dzięki mobilnej, niskoprądowej sieci rozległej, stworzonej dla sieci sensorycznych Internetu Rzeczy. Za pośrednictwem technologii NB-IoT odczyty z sensorów na terenie całej Polski są transmitowane do programu zainstalowanego na urządzeniu użytkownika.

Czujniki wykorzystywane w projekcie są całkowicie samowystarczalne, nie wymagają kabla.

Dzięki wykorzystaniu wąskopasmowej łączności z Internetem Rzeczy przy użyciu technologii NB-IoT czujniki są podłączone do chmury za pomocą technologii mobilnej, przeznaczonej do zastosowań na obszarach wiejskich i w miejscach, w których sygnał standardowej sieci GSM może być słabszy.

Nowy standard transmisji w sieci mobilnej wpływa m.in. na dłuższą żywotność baterii urządzeń, jak również możliwość korzystania z dwukierunkowego przesyłu danych w miejscach trudnodostępnych, np. w piwnicach czy kondygnacjach podziemnych. Właśnie taka wydajna energetycznie forma transmisji danych z dobrą penetracją sygnału stanowi ważny element budowy infrastruktury Internetu Rzeczy, wykorzystywanego m.in. w biznesie czy zarządzaniu miastami. Dotąd jednak podobne usługi świadczono jedynie lokalnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska