https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cynk i witaminy dla naszych oczu na starość

SN, Głos szczeciński
Poza odpowiednią dietą wspomagającą nasz wzrok, pamiętajmy także o wizytach u okulisty.
Poza odpowiednią dietą wspomagającą nasz wzrok, pamiętajmy także o wizytach u okulisty. sxc.hu
Naukowcy odkryli, że starcze zwyrodnienie plamki żółtej, które prowadzi do stopniowej utraty ostrości widzenia, można zahamować.

Starcze zwyrodnienie plamki żółtej jest jedną z dolegliwości występujących najczęściej u ludzi w podeszłym wieku. Prowadzi do stopniowej utraty ostrości widzenia. Rozwój schorzenia można jednak zahamować, stosując odpowiednią dietę witaminową uzupełnioną dodatkowymi dawkami mikroelementów - odkryli naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Badań Oka. Oczywiście taka dieta nie zastąpi wizyty u lekarza - podkreślają.

Plamka żółta jest elementem siatkówki, znajdującej się w tylnej części gałki ocznej i odpowiadającej za przetwarzanie wrażeń wzrokowych w bodźce nerwowe. Sygnały te są przesyłane do mózgu, gdzie zostają poddane dalszej obróbce. Znajdująca się w centrum siatkówki plamka żółta to obszar najostrzejszego widzenia. Tu znajdują się czopki - receptory wzrokowe, dzięki którym rozróżniamy barwy, a także widzimy wyraźnie za dnia, kiedy do oczu dociera dużo światła słonecznego. Wynika z tego, że zwyrodnienia plamki żółtej prowadzą przede wszystkim do stopniowej utraty ostrości widzenia dziennego. W stanach zaawansowanych choremu grozi niemal całkowita ślepota.

Według autorów badań zmiany te można próbować powstrzymać, przyjmując regularnie cztery związki: witaminę C, witaminę E, beta-karoten (prowitamina A) oraz cynk. - Ten zestaw chroni komórki budujące siatkówkę. Uodparnia je na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dzięki temu spada też ryzyko choroby plamki żółtej, której uszkodzenie bywa często nieodwracalne - podkreśla Paul Sieving, główny autor badań. Przeprowadził on testy z udziałem kilkuset osób. Wykazały, że witaminowo-cynkowa terapia zmniejsza zagrożenie ślepotą o ok. 20 proc. - Zwyrodnienia centralnej części siatkówki, a więc plamki żółtej i jej najbliższego sąsiedztwa, są główną przyczyną utraty ostrości widzenia po 65. roku życia. Ani witaminy, ani cynk nie leczą oczywiście samej choroby, ale wzmacniając siatkówkę, mogą pomóc w zachowaniu dobrego wzroku do późnej starości - przekonuje Sieving.

Źródło:

, Głos szczeciński:Witaminy i cynk przydadzą się oczom na starość

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
klapo

Ja liczę na to, że skoro za młodu miałem kiepski wzrok, to na starość mi się poprawi.

A
Ada

Moi rodzice biorę geriamoc, który także zawiera cynk oraz różne witaminy. Ale oparty jest na żeń-szeniu. To im daje mocy i więcej wychodzą na powietrze. To pomaga na różne dolegliwości seniorów. Owszem ważne jest również dieta. Luteina i jakieś nawilżające krople do nosa mogą również się przydać, bo niestety jak już są w domu, to telewizor, a to na oczy nie jest zbyt dobre.

 

a
alajna
na wzrok bardzo pozytywnie wpływa luteina, ja zdecydowałam się ją łykać ponieważ swego czasu dużo paliłam i sporo czasu spędzałam przd komupterem zarówno w pracy jak i po pracy przez co wzrok zaczął mi siadać, jak chciałąm po pracy poczytać książkę to literki strasznie mi skakały, od kilku tygodni łykam lutezan i jest zdecydowanie lepiej, mogę na spokojnie po pracy czytać już książkę.
 

 

k
klapo

I mówicie, że to pomoże?

j
jultka

jeśli chodzi o wzrok to rzeczywiście cynk jest bardzo odpowiednią witaminą na poprawę jakości wzroku, ja zaczełam łykać lutezan bo poza cynkiem ma w składzie też luteiną oba bardzo istotne jeśli chodzi o poprawę jakosci wzroku, mi dzięki niemu poprawił się wzrok już literki mi się tak nie rozmazują przy czytaniu książki po kilku godzianch pracy przed komputerem.

 
g
gti

którą wersję najlepiej brać, bo widziałem kilka? Nigdy nie nosiłem okularów aż tu na kontroli u okulisty taka wiadomość, od paru dni mam okulary w domu ale jakoś nie mogę się przemóc do noszenia, wiem że sporo zrobiłem zeby popsuć sobie wzrok, nigdy jakoś o niego nie dbałem bo byl dobry, papierosy i wiek zrobily swoje, wiem że też sporo ludzi obwinia postep technologiczny o problemy ze wzrokiem ale ja sam nie wiem czy to faktycznie coś ma do rzeczy

 

m
maryskakkil

Paulina, słuchaj a cały czas bierzesz ten lutezan? systematycznie go bierzesz, codziennie? ja chętnie sama chyba kupię, bo wydaje mi się, że jednak wspieranie oczu od wewnatrz jets bardzo wazne

 

p
paulinaLis

o wzrok trzeba zadbać, wydaje mi się, ze różnego typu suplementy jak najbardziej sie przydadzą, od 2 tygodni biorę lutezan i widzę poprawę juz w  czytaniu, widok mi się nie rozmazuje, ogólnie jestem zadowolona z działania. Trzeba wspierać sie od wewnątrz również, bo do srodka najwięcej możemy zdziałać.

 

N
Natalia
 
Cyk jest i inne witaminy są wazne nie tylko na starośc. O tym nalezy pamiętać w sumie zawsze. Dieta bogata w witaminę A, E cynki czy luteine. Jem ryby, owoce morza, nabiał ale do tego wszystkiego biore jeszcze lutezan. I naprawde widać różnicę :) Oczy są wsparte z każdej strony, bo dodatkowo mam okulary do pracy przy komputerze.
 

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska