Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cypryjskie przetarcie Estonii ze Szwecją przed marcowym barażem z Polską

Jaromir Kruk
Kevor Palumets walczy o piłkę z Kajetanem Szmytem w meczu eliminacyjnym MME w Stalowej Woli, 17.10.2023
Kevor Palumets walczy o piłkę z Kajetanem Szmytem w meczu eliminacyjnym MME w Stalowej Woli, 17.10.2023 PAP/Darek Delmanowicz
Za 9 i pół tygodnia, 21 marca, reprezentacja Polski zagra z Estonią na PGE Narodowym w Warszawie w pierwszym meczu barażowym o udział w finałach Euro 2024 w Niemczech.

- Nie traktowałbym spotkania ze Szwecją jako sprawdzianu przed barażem o Euro 2024 z Polską. W Paphos graliśmy nie w terminie FIFA, z wieloma debiutantami w składzie, także z myślą o wprowadzaniu młodzieży już pod kątem eliminacji do mundialu 202

6 - ocenił Ott Jarvela, komentator z Estonii, po towarzyskim spotkaniu jego drużyny narodowej ze Szwedami w Pafos. Nasz barażowy rywal przegrał 1:2.

Gwoździem ośmiodniowego programu cypryjskiego zgrupowania kadry Estonii był mecz ze Szwecją. Nie tak dawno podopieczni Thomasa Haberli rywalizowali z „Tre Kronor” w kwalifikacjach Euro 2024. Nie były one udane dla estońskich i szwedzkich piłkarzy, obie nacje mają jednak zupełnie inne aspiracje. Szwecja nie awansowała, wcześniej nie zapewniła sobie miejsca w barażach, na otarcie łez w Solnej koło Sztokholmu ograła Estonię 2:0 po golach Viktora Claessona (FC Kopenhaga) i Emila Forsberga (w grudniu przeniósł się z RB Lipsk do Red Bull Nowy Jork). Po zwycięstwie na pożegnanie kwalifikacji do Euro 2024 szwedzką kadrę przestał prowadzić Janne Andersson, a zastąpił go 36-letni Daniel Backstroem tytułowany selekcjonerem tymczasowym.

Ulubione zimowe obozy na Południu

Szwedzi i Estończycy lubią organizować zgrupowania i mecze kontrolne w zimowych terminach, by sprawdzać zaplecze, więc nie było problemem dogadanie się na styczniowy termin w cypryjskim Pafos.

- Chcemy dać szansę młodym zawodnikom - zapowiadał przed cypryjską wyprawą Backstrom, a zabrał ze sobą 24 zawodników ze szwedzkich klubów i duet z duńskich: Armina Gogovicia (Midtjylland) i Rami Al Hajja (Odense BK). Z ciekawością obserwowano Lucasa Bergvalla, który 2 lutego ukończy 18 lat. Pomocnik Djurgarden uważany jest za wielki talent, a w Pafos dostał możliwość debiutu, wchodząc w 59 minucie za Sebastiana Nanasiego, który trafił w pierwszej połowie na 1:1.

Sparing w strugach ulewnego deszczu

Premierowa odsłona odbywała się przy padającym deszczu i zastanawiano się nawet, czy nie przerwać sparingu. Warunki nie były zbyt dobre, ale na szczęście uległy poprawie. Estończykom prowadzenie dał w 19 minucie debiutant - Kevor Palumets, zawodnik Zulte Waregem, grający na drugim poziomie rozgrywkowym w Belgii.

- Problemem Palumetsa jest to, że nie dostaje zbyt wielu szans w Zulte Waregem i być może w najbliższych dniach zostanie gdzieś wypożyczony. To ciekawy zawodnik, z dużymi szansami na wyjściowy skład z Polakami w Warszawie

- podkreślił Jarvela.

Znany komentator zauważył, że prócz Palumetsa i innego nowicjusza - obrońcy Andreasa Vahera (bez klubu, ostatnio rezerwy SC Freiburg) z uczestników styczniowej konfrontacji ze Szwecją na Biało-Czerwonych raczej wyjdą od razu Martin Miller i doskonale znany w Polsce Konstantin Vassiljev, były zawodnik Jagiellonii Białystok i Piasta Gliwice, oraz Sergei Zenjov, kiedyś piłkarz Cracovii. Cały wspomniany tercet broni barw Flory Tallinn, aktualnego mistrza kraju.

Siedmiu debiutantów w kadrze Estonii

- Kostia zbliżył się do krajowego rekordzisty Martina Reima i jeśli zagra z Polską, zrówna się z nim liczbą meczów

- dodał Jarvela. Nie tylko on pochlebnie wypowiadał się o debiutantach, których piątka zaczęła spotkanie w Paphos, a potem dołączyło jeszcze dwóch kolejnych.

- Musimy w takich spotkaniach dawać szanse naszej zdolnej młodzieży. Chłopaki się mogą pokazać na tle rywala z innego kraju i dostać szanse w lidze zagranicznej

- stwierdził Ken Kallaste, swego czasu futbolista Górnika Zabrze, Korony Kielce i GKS Tychy. Niedawno zmienił Florę na Levadię, a w Paphos zaliczył swój mecz numer 60 w drużynie narodowej.

Z uczestników cypryjskiego sparingu ze Szwedami więcej uzbierali Vassiljev (w sierpniu skończy 40 lat) - 156 i Zenjov - 113. Kallaste wszedł po przerwie i liczy, że dostanie też szanse w marcu z Polską.

- Zawsze miło wracać do Polski, gdzie spędziłem tak piękny okres i zostało wiele super znajomości

- wyznał Kallaste, licząc, że nadal będzie grał dla Estonii w eliminacjach mistrzostw świata 2026.

Thomasa Haberli, szwajcarskiego selekcjonera, ceni się w Estonii, choć wyniki nie są porażające.

- Zdajemy sobie sprawę z naszego potencjału, jesteśmy małym krajem, nie możemy się równać z Polską. Haberli to bardzo dobry trener i cieszymy się, że pracuje u nas. Wprowadza do kadry młodzież, jest nowa energia, nadzieje, a z Polską nikt nie wymaga zwycięstwa. Optymistycznie mówiąc, mamy 15 proc. szans na wyeliminowanie Polaków, pod warunkiem, że do 60 minuty będzie 0:0 albo będziemy prowadzić

- podsumował Jarvela.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cypryjskie przetarcie Estonii ze Szwecją przed marcowym barażem z Polską - Sportowy24

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska