Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czad zaburza orientację. Człowiek jest bierny, nie ucieka

(aga)
Strażacy z powiatu świeckiego gasili już w tym roku sadzę w kominach. Były też pożary od zwarcia instalacji elektrycznej. Jak tego uniknąć?

- Czyścić kominy zgodnie z regulaminem i zachować kilka zasad bezpieczeństwa, opracowanych przez straż na podstawie zdarzeń, jakimi musiała się zajmować - odpowiada Paweł Puchowski, rzecznik prasowy strażaków w Świeciu. Szczególną uwagę strażacy zwracają na kominy, bo pożary sadzy zdarzają się w powiecie świeckim często. Podczas poprzedniego sezonu grzewczego było 71 pożarów, w tym 35 sadzy.

Przeczytaj także:Piechcin. Pożar w budynku dawnej szkoły przy ul. Zaleskiej - zobacz zniszczenia

Opał z dala od pieca

Poza regularnym czyszczeniem kominów, należy zwrócić uwagę na składowanie materiałów palnych w bezpiecznej odległości od pieców. Może być to przyczyną pożaru w razie tzw. fuknięcia pieca. Gdy ciśnienie otworzy drzwiczki, lepiej, żeby w pobliżu nie było nic łatwopalnego. Takie fuknięcia się zdarzają. Ostatnie 20 listopada przy ul. Wojska Polskiego w Świeciu.

Kłopotu może też dostarczyć składowanie gorącego popiołu w nieodpowiednich pojemnikach. Były sytuacje, że żar rozpuszczał i podpalał plastikowe wiadra lub pojemniki na odpady, do których został wysypany. Dowody na to ma m.in. świecki ZUK.

Trzeba też zwracać uwagę na ustawienie urządzeń elektrycznych w bezpiecznej odległości od materiałów palnych (mebli, firanek). Strażacy radzą, żeby było to min. pół metra. Trzeba używać wyłącznie urządzeń sprawnych i nie dopuszczać do przeciążenia sieci energetycznej.

Wietrzenie to podstawa

W przypadku użytkowania gazu propan-butan w butlach 11 kg nie wolno przechowywać ich w piwnicach. - Gaz jest cięższy od powietrza, może zalegać w pomieszczeniu grożąc wybuchem - wyjaśnia Puchowski.
Nie wolno również zatykać przewodów wentylacyjnych - w urządzeniach gazowych. - W razie braku wystarczającej ilości powietrza, gaz nie spali się w pełni, czego produktem ubocznym może być trujący, niewyczuwalny tlenek węgla, tzw. czad - tłumaczy strażak. Wietrzenie i stały dostęp powietrza do pomieszczeń, w których korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia, jest bardzo ważny dla bezpieczeństwa ludzi. Wietrzenie nie wielkiego wpływu na wychłodzenie wnętrz, bo świeże, dotlenione powietrze ogrzewa się szybciej!

Objawy zatrucia czadem

- ból głowy,
- zawroty głowy,
- ogólne zmęczenie,
- duszność,
- trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny
- senność,
- nudności
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i, jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą, umiera.

Jak często czyścić komin?

- paleniska opalane paliwem stałym - co najmniej 4 razy w roku
- paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku
- paleniska zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska