Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas, aby przedsiębiorcy dostrzegli potencjał w ochronie środowiska

AGW
pixabay.com, AGW/mat. prasowe
Dla firm, instytucji czy wspólnot mieszkaniowych i prywatnych osób - są środki na eko inwestycje. Można na przykład poprawić wydajność energetyczną.

Ekologia niewątpliwie jest modna. Niestety, bywa też kosztowna. Czy inwestowanie w nią może się opłacać? W przypadku instalacji fotowoltaicznych największy koszt całej inwestycji to zakup modułów. Ich udział procentowy w kosztach instalacji zależy od mocy systemu, ale średnio to ok. 50 proc. wszystkich kosztów. Cała inwestycja to wydatek rzędu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- Udział Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce wciąż się powiększa. Według „Krajowego planu rozwoju mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do 2020 roku” bazującego na rządowym Krajowym Planie Działań, do 2020 roku aż 2,5 mln prosumentów (osób produkujących i konsumujących energię elektryczną na własne potrzeby) będzie wykorzystywać mikroinstalacje OZE, w tym ok. 500 tys. instalacje fotowoltaiczne - podkreśla Anna Włodarczyk-Moczkowska, prezes zarządu Gothaer TU SA.

Jak wynika z eksperty z firmy MKenergia, koszty zainstalowania paneli fotowoltaicznych zależą od kilku czynników - zapotrzebowania budynku czy gospodarstwa na prąd, lokalizacji i nasłonecznienia obiektu, typu i powierzchni dachu, rodzaju zastosowanego systemu montażowego. Generalnie przyjmuje się, że panele o mocy 1 kW zajmują około 6-7 metrów kwadratowych na skośnym dachu domu jednorodzinnego. Na dachach płaskich, które wymagają innego sposobu montowania paneli, na 1 kW potrzebne jest kilkanaście metrów kwadratowych.

Czas, aby przedsiębiorcy dostrzegli potencjał w ochronie środowiska
pixabay.com

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu to właściwe miejsce, jeśli potrzebne nam wsparcie na działania ekologiczne. - Wciąż istnieje możliwość złożenia wniosku o uzyskanie dofinansowania w formie preferencyjnie oprocentowanych pożyczek - 3 proc. w stosunku rocznym bez dodatkowych kosztów - podaje Paulina Wruszczak z WFOŚiGW w Toruniu. - Wnioski można składać do końca roku, a czas jego rozpatrzenia to maksymalnie trzy miesiące - dodaje.

- Procentowa wysokość umorzenia wynosi do 30 proc. Wspieramy finansowanie zadań inwestycyjnych z zakresu m.in. ochrony wód, gospodarki wodnej, ochrony powietrza, poważnych awarii oraz ochrony powierzchni ziemi kwotami w wysokości do 80 proc. całkowitego kosztu inwestycji - wymienia Wruszczak.

Na co konkretnie można otrzymać środki? Termomodernizację budynków, instalację OZE, zmianę systemu ogrzewania budynków, systemu zbiórki i transportu odpadów, budowę lub modernizację zakładowej oczyszczalni i podczyszczalni ścieków, odzysk ciepła z instalacji technologicznych oraz ograniczenia zużycia wody.

- Głównym odbiorcą środków były do tej pory samorządy oraz gminne spółki komunalne. Czas, aby również kujawsko-pomorscy przedsiębiorcy dostrzegli potencjał inwestowania w ochronę środowiska. Dzięki pomysłom i zaangażowaniu przedsiębiorców oraz środkom finansowym i doświadczeniu WFOŚiGW w Toruniu istnieje szansa na poprawę warunków inwestycyjnych i atrakcyjności regionu oraz polepszenie komfortu życia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska