W Nowym Jorku znajdziesz toalety, które... same się czyszczą. Aż tak nowoczesnych udogodnień mieszkańcy wsi Zambrzyca nie wymagają, ale WC w świetlicy wiejskiej - mus.

- Nasza świetlica wiejska nie jest w tragicznym stanie, ale zmiany są potrzebne. Mam na myśli centralne ogrzewanie czy choćby porządną toaletę, bez której przecież trudno organizować jakiekolwiek spotkania - opowiada Tomasz Medorowski, sołtys podrypińskiej Zambrzycy.

Ta wieś jest jednym z miejsc w gminie Skrwilno, do których - przypomnijmy - popłynąć mają pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jeśli chodzi o Zambrzycę, dofinansowanie pomoże w kapitalnym remoncie świetlicy wiejskiej. Mowa, między innymi, o nowej instalacji elektrycznej, centralnym ogrzewaniu, pracach związanych z sanitariatami, systemie alarmowym. Kosztorys? Mowa o około 151 tys. złotych. Pomoc z PROW wynosi zaś ponad 95 tys. złotych.

- Zależy mi na tym, żeby przetarg ogłoszono w lutym, a remont ruszył w tym roku - mówi sołtys.

Tutaj także: Ubezpieczyciel kontra rolnicy spod Włocławka. Poszło o rzepak, pieniądze i zdjęcia z góry

Nowe miejsca parkingowe, zieleń, latarnie solarne, strefa rekreacyjno-wypoczynkowa z fontanną, ławką multimedialną oraz urządzeniami do ćwiczeń - to pomysł na zagospodarowanie nieużytku przy Urzędzie Gminy w Skrwilnie. Kosztorysowa wartość robót to ponad 924 tys. złotych, pomóc ma 497 tys. złotych z PROW.

Strefa AGRO Kujawsko-Pomorskie także na Facebooku. Dołącz do nas!

Na wsparcie załapał się również pomysł stworzenia miejsc rekreacji w Raku, Skudzawach oraz wspominanej Zambrzycy. Przy tamtejszych świetlicach wiejskich staną wiaty z ławkami i stolikami. Dodatkowo, przy boisku szkolnym, zostanie utworzona ścieżka edukacyjna z drewnianymi tablicami edukacyjnymi. Realizacja tych przedsięwzięć ma kosztować 50 tys. złotych, dofinansowanie - 31,5 tys. zł.

Podpisanie umów w Toruniu, Dariusz Kolczyński (wójt gminy Skrwilno) drugi z prawej Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Przypomnijmy. Umowy na dofinansowanie inwestycji ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostały podpisane w grudniu w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. - Wierzę, że uda się zrealizować wszystkie zamierzenia, które są zapisane tych umowach - mówił przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.
______________________________

Zobacz poprzednie odcinki programu Agro Pomorska