Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego nie wolno przywozić z zagranicznych wakacji? Naturalna pamiątka to nie zawsze dobry pomysł

AGW
Będąc na wakacyjnym wyjeździe zachwycamy się pięknym, innym od codziennego otoczeniem, wspaniałą przyrodą. Roślinę, która nas zachwyciła, chcemy mieć w swoim ogrodzie czy na balkonie. Czy wolno nam przywieźć sadzonkę?

Różne reguły obowiązują nas zależnie od obszaru, w który się wybieramy - na terenie Unii Europejskiej oraz poza UE. "W tych drugich obowiązują nas miejscowe przepisy celne, sanitarne i fitosanitarne" - wyjaśnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. Zajmiemy się roślinami.

Urlop poza Unią Europejską. Przywieziemy 5 szyszek

Azja, Afryka czy Ameryka Środkowa - wracając z tych rejonów musimy pamiętać, że obowiązuje nas całkowity zakaz przywozu jakichkolwiek materiałów, które służą do sadzenia i wyhodowania roślin. Nic, co nadaje się do sadzenia - nasiona, cebule, bulwy, kłącza, sadzonki, drzewka, krzewy.

"Do tzw. >roślin przeznaczonych do sadzenia< zalicza się także wszelkie rośliny doniczkowe, jak storczyki, kaktusy czy rośliny owadożerne, Zakaz przywozu takich roślin do Polski dotyczy zarówno roślin pochodzących z uprawy, czyli kupionych na przykład w centrum ogrodniczym, jak i pozyskanych w naturze".

Z azjatyckiej czy afrykańskiej podróży nie przywieziemy także ziemniaków, ziemi, podłoży uprawowych. WIORiN zwraca uwagę: "Należy natomiast zachować ostrożność przy przywozie surowego drewna i kory, gdyż wiele gatunków tego materiału podlega ograniczeniom, jak przykładowo drewno i kora z drzew iglastych spoza Europy (np. Kazachstanu Rosji, Turcji)".

Do Polski można przywieźć spoza UE:

  • do 5 kg świeżych owoców lub warzyw,
  • 50 sztuk ciętych roślin ozdobnych (np.: kwiaty i zieleń do dekoracji), 1 drzewko choinkowe (cięte),
  • 5 sztuk części roślin iglastych (np.: szyszek).

Międzylądowania. "Jeżeli podróż odbywa się z międzylądowaniem w innym kraju Unii Europejskiej, warto zapoznać się z przepisami fitosanitarnymi danego kraju w odniesieniu do dopuszczalnych ilości materiałów roślinnych w bagażu podróżnym. Należy też zapoznać się ze szczegółowymi warunkami przewozu obowiązującymi u przewoźnika, z którego usług mamy zamiar skorzystać".

Co możemy przywieźć z krajów Unii Europejskiej?

W ramach Unii Europejskiej stosowana jest zasada swobodnego przepływu towarów, Te same reguły, jakie obowiązują pomiędzy państwami członkowskimi, mają zastosowanie też do przywozu roślin ze Szwajcarii, która członkiem Unii nie jest.

"Wiele roślin, które chcielibyśmy przywieźć z państw członkowskich Unii Europejskiej do Polski, powinno być zaopatrzonych w specjalne etykiety, tzw. paszporty roślin. Oznaczają one, że materiał roślinny był kontrolowany i jest zdrowy, czyli wolny od szkodników i chorób".

Dalej inspektorat tłumaczy, że na terenie UE funkcjonują tzw. strefy wyznaczone. To obszary, gdzie "stwierdzono występowanie szczególnie groźnych szkodników czy też czynników wywołujących choroby roślin. Z takich stref w ogóle nie wolno wywozić roślin lub możliwe jest to jedynie na określonych warunkach. Takie strefy funkcjonują w wielu popularnych turystycznie rejonach, jak Włochy, Francja (Lazurowe Wybrzeże i Korsyka), Hiszpania (Baleary) czy Portugalia".

Najlepiej byłoby zrezygnować z przywozu roślin z wakacyjnych wypadów. Pamiętajmy, że w wielu przypadkach te same, nawet egzotyczne, rośliny możemy już kupić w Polsce. Unikamy w ten sposób ryzyka związanego z zagrożeniem fitosanitarnym.

Kiedy jednak ktoś koniecznie chce przywieźć z wycieczki roślinę, powinien kupić ją w centrum ogrodniczym i bezwzględnie upewnić się u sprzedawcy, czy roślina może być przewieziona do Polski i czy powinna być zaopatrzona w paszport roślin, a jeżeli tak, to czy taki paszport posiada, zaleca Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

Wątpliwości można wyjaśniać kontaktując się z jednostką Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która przeprowadza kontrolę graniczną i nadzoruje zdrowotność roślin w obrocie z zagranicą.

Ani na terenie Unii Europejskiej, ani poza jej terenem nie wolno pozyskiwać roślin w środowisku naturalnym.

Takie działanie może spowodować przywiezienie nowych szkodników i chorób roślin. Przepisy CITES (Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwanej także konwencją waszyngtońską) regulują transgraniczny handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Konwencja ta reguluje przemieszczenie przez granice państwowe ponad 34 tysięcy gatunków, z czego ponad 5100 to zwierzęta, zaś reszta to rośliny.

Czego nie wolno przywozić z zagranicznych wakacji? Naturalna pamiątka to nie zawsze dobry pomysł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska