Na Zakładzie Karnym tablicę poświęconą Karnowskiemu odsłonił jej inicjator Zbigniew Talewski, prezes Fundacji "Naji Goche", oraz Bogumiła Milewska z Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i burmistrz Marek Jankowski. Czerskie więzienie było dawniej siedzibą sądu, w którym pracował Jan Karnowski. - Jako rodowity czerszczanin oraz działacz regionalny jestem nie tylko dumny, ale i rad, że spotykamy się tutaj, aby przypomnieć i uczcić pamięć Jana Karnowskiego, jednego z najwybitniejszych naszych kaszubsko-pomorskich rodaków, wielkiego serca i ducha zaboraka, który przez pewien okres swego życia był także czerszczaninem - mówił Talewski.
Tablicę poświęcił ks. prałat Henryk Kotlenga. Delegacje samorządów oraz organizacji pozarządowych złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Dalsza część uroczystości upamiętniających Jana Karnowskiego odbyła się czerskim Ośrodku Kultury. Była tam m. in. prezentacja prac nagrodzonych w konkursie multimedialnym o Janie Karnowskim oraz nagrodzenie jej laureatów. Był też koncert muzyki kaszubskiej czerszczanki Aleksandry Kucharskiej Szefler (sopran) oraz Wojciecha Winnickiego (tenor) oraz Witosławy Frankowskiej (akompaniatorka).
CZERSK Przed wojną był tutaj sędzią
Tekst i fot. ANNA KLAMAN

Tablicę poświęcił ks. prałat Henryk Kotlenga. Z lewej prowadzący uroczystostość Hieronim Kucharski
Czerszczanie uczcili pamięć Jana Karnowskiego, poety, pisarza i historyka oraz sędziego czerskiego sądu i działacza społecznego.