Wczoraj burmistrz Andrzej Nawrocki wyjaśniał sprawę swojego oświadczenia majątkowego. Oświadczenie według magistratu zostało wysłane po terminie, dlatego do wojewody dotarło zbyt późno. - W urzędzie złożyłem je piątego stycznia - tłumaczy "Kujawskiej" burmistrz Nawrocki. - Dzień przed terminem, w piątek. Urzędniczka, która miała je wysłać, zrobiła to w poniedziałek, ósmego stycznia. Burmistrz Andrzej Nawrocki, składał ślubowanie 6 grudnia. Na złożenie oświadczenia miał 30 dni.
Wszyscy radni z Nieszawy, prócz jednego, złożyli ślubowanie 27 listopada. W terminie oświadczeń
nie złożyło czterech radnych
Jednym z nich był Piotr Kowalski z Prawa i Sprawiedliwości. - Fakt. Trochę opieszale to poszło, ale pracuję i nie miałem za wiele czasu. Ale zresztą, co tam oświadczenia, ważne, żeby robić coś dla ludzi i miasta - mówił nam przedwczoraj radny Kowalski. Radny złożył swoje oświadczenie... 12 stycznia. Pozostałych trzech to Adam Zwoliński, który do wyborów startował listy z komitetu wyborczego PiS (złożył je 10 stycznia) oraz Jan Lamparski - 10 stycznia i Ryszard Lewandowski - 8 stycznia (obaj startowali z proburmistrzowskiego KWW "Samorządowcy Miasta Nieszawy").
Radni, przede wszystkim ci nowi, powinni zostać poinformowani o terminie i karach za niezłożenie oświadczenia, przez biuro obsługi rady. - I tak się stało. W czasie wydawania druków oświadczeń, prosiliśmy radnych o złożenie wypełnionych w grudniu - zapewnia Wanda Wasicka z biura promocji miasta i obsługi rady.
Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy na razie oficjalnie nie potwierdza informacji, że burmistrz Nawrocki za późno dostarczył swoje oświadczenie majątkowe. Przedwczoraj wysłano do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji informację o spóźnialskich.
Wczoraj nie było jeszcze odpowiedzi od ministra
- Do tego czasu nie będziemy informować o tych, którzy się spóźnili - wyjaśnia Paweł Skutecki, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. - Na pewno jednak wojewoda poprosi te osoby o wyjaśnienia.
Jaka kara grozi burmistrzowi i radnym? Wcześniej mogli stracić dietę, a w przypadku burmistrza - wynagrodzenie. Od tej kadencji sankcje zostały zaostrzone. Za niezłożenie oświadczenia grozi w przypadku radnych utrata mandatu, a burmistrza - funkcji. W takim przypadku Nieszawę czekają powtórne wybory.
Sprawa kar nie jest jednak oczywista, bo posłowie zmiany wprowadzili do ordynacji wyborczej, a już nie do ustawy samorządowej. Na rozstrzygnięcie sprawy trzeba będzie więc jeszcze poczekać...