MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy dopłaty na pewno się należą? W Kujawsko-Pomorskiem kontrolują uprawy poprzez wywiad i zdjęcia z satelity

Agnieszka Romanowicz
Satelitarny monitoring pól ARiMR prowadzi od 2023 r. Od 2024 r. objął on też rozpoznawanie gatunków roślin
Satelitarny monitoring pól ARiMR prowadzi od 2023 r. Od 2024 r. objął on też rozpoznawanie gatunków roślin Pixabay
- Podobno niektórzy rolnicy poszli na żywioł i weszli w wiele ekoschematów niekoniecznie zgodnie z prawdą - mówi Czytelnik. Deklaracje złożone przez rolników są właśnie weryfikowane. Kontrolerzy mają imienne upoważnienia od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Mogą prosić o dokumenty.

Spis treści

Ekoschematy to płatne praktyki rolnicze zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej w celu ochrony gleby, wód, klimatu, dobrostanu zwierząt i różnorodności biologicznej w produkcji rolnej. W Polsce wprowadzono pięć ekoschematów obszarowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt. Dodatkowo od 2024 roku możliwe jest wnioskowanie o płatność w ramach nowego ekoschematu: grunty wyłączone z produkcji.

Kontrolerzy mają upoważnienia

Ekoschematy są obowiązkowe do wdrożenia dla państwa członkowskiego, ale dobrowolne dla rolnika. Ich podjęcie rolnicy deklarowali od 15 marca do 15 maja br. za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

- I podobno niektórzy szli na żywioł i wpisywali dane niekonieczne zgodnie z prawdą - mówi rolnik z powiatu bydgoskiego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że prowadzi właśnie kontrolę danych zawartych we wnioskach ze stanem faktycznym.
- W związku z tym pracownicy Agencji oraz firm działających na jej zlecenie mogą osobiście, telefonicznie lub drogą e-mailową kontaktować się z rolnikami - uprzedza ARiMR.
W województwie kujawsko-pomorskim zadanie powierzono firmie GEOPIL Usługi Geodezyjno-Kartograficzne z Łochowa. - Kontrolerzy posiadają imienne upoważnienia wydane przez ARiMR i są zobowiązani na prośbę okazać je (również w formie skanu) - informuje Agencja

Dwie metody: wywiad i zdjęcia z satelity

Kontrola na miejscu realizowana jest dwoma metodami: inspekcji terenowej oraz z wykorzystaniem zdjęć. - Kontrola metodą inspekcji terenowej polega na przeprowadzeniu wywiadu terenowego i pomiarów terenowych najczęściej w oparciu o technikę GPS - wyjaśnia Agencja.

Kontrola fotograficzna jest przeprowadzana na podstawie ortofotomapy.
- To cyfrowe odwzorowanie terenu wykonane na podstawie zdjęć lotniczych lub zobrazowań satelitarnych. Obszar najczęściej obejmuje jedną lub maksymalnie kilka gmin i kontroli poddawane są gospodarstwa, które posiadają wszystkie działki na tym obszarze - wyjaśnia ARiMR.
Liczba kontroli w poszczególnych województwach zależy od liczby składanych wniosków.

Mogą prosić o dokumenty

- Koniecznym może być pozyskanie od rolników dokumentów, wobec powyższego, zarówno pracownicy ARiMR, jak i pracownicy firm wykonawczych działających na terenie poszczególnych województw mogą kontaktować się z rolnikami (osobiście, telefonicznie bądź drogą mailową) w celu pozyskania stosownej dokumentacji na potrzeby weryfikacji podjętych przez Państwa zobowiązań - uczula Agencja.

Satelitarny monitoring pól ARiMR prowadzi od 2023 roku. W kampanii 2024 objął on również rozpoznawanie określonych gatunków roślin uprawnych. - Jego bieżące wyniki są widoczne w aplikacji eWnioskPlus, a ostateczne zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych - zapowiada ARiMR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska