Spis treści
Ekoschematy to płatne praktyki rolnicze zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej w celu ochrony gleby, wód, klimatu, dobrostanu zwierząt i różnorodności biologicznej w produkcji rolnej. W Polsce wprowadzono pięć ekoschematów obszarowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt. Dodatkowo od 2024 roku możliwe jest wnioskowanie o płatność w ramach nowego ekoschematu: grunty wyłączone z produkcji.
Kontrolerzy mają upoważnienia
Ekoschematy są obowiązkowe do wdrożenia dla państwa członkowskiego, ale dobrowolne dla rolnika. Ich podjęcie rolnicy deklarowali od 15 marca do 15 maja br. za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
- I podobno niektórzy szli na żywioł i wpisywali dane niekonieczne zgodnie z prawdą - mówi rolnik z powiatu bydgoskiego.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że prowadzi właśnie kontrolę danych zawartych we wnioskach ze stanem faktycznym.
- W związku z tym pracownicy Agencji oraz firm działających na jej zlecenie mogą osobiście, telefonicznie lub drogą e-mailową kontaktować się z rolnikami - uprzedza ARiMR.
W województwie kujawsko-pomorskim zadanie powierzono firmie GEOPIL Usługi Geodezyjno-Kartograficzne z Łochowa. - Kontrolerzy posiadają imienne upoważnienia wydane przez ARiMR i są zobowiązani na prośbę okazać je (również w formie skanu) - informuje Agencja
Dwie metody: wywiad i zdjęcia z satelity
Kontrola na miejscu realizowana jest dwoma metodami: inspekcji terenowej oraz z wykorzystaniem zdjęć. - Kontrola metodą inspekcji terenowej polega na przeprowadzeniu wywiadu terenowego i pomiarów terenowych najczęściej w oparciu o technikę GPS - wyjaśnia Agencja.
Kontrola fotograficzna jest przeprowadzana na podstawie ortofotomapy.
- To cyfrowe odwzorowanie terenu wykonane na podstawie zdjęć lotniczych lub zobrazowań satelitarnych. Obszar najczęściej obejmuje jedną lub maksymalnie kilka gmin i kontroli poddawane są gospodarstwa, które posiadają wszystkie działki na tym obszarze - wyjaśnia ARiMR.
Liczba kontroli w poszczególnych województwach zależy od liczby składanych wniosków.
Mogą prosić o dokumenty
- Koniecznym może być pozyskanie od rolników dokumentów, wobec powyższego, zarówno pracownicy ARiMR, jak i pracownicy firm wykonawczych działających na terenie poszczególnych województw mogą kontaktować się z rolnikami (osobiście, telefonicznie bądź drogą mailową) w celu pozyskania stosownej dokumentacji na potrzeby weryfikacji podjętych przez Państwa zobowiązań - uczula Agencja.
Satelitarny monitoring pól ARiMR prowadzi od 2023 roku. W kampanii 2024 objął on również rozpoznawanie określonych gatunków roślin uprawnych. - Jego bieżące wyniki są widoczne w aplikacji eWnioskPlus, a ostateczne zostaną udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych - zapowiada ARiMR.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wyciekły stare zdjęcia 74-letniej gwiazdy "Klanu". Wyglądała jak inna osoba!
- Stopy Cichopek skrępowane monstrualnymi szpilkami. Boli od samego patrzenia | ZDJĘCIA
- Daniel Martyniuk NADAL to robi. Do sieci trafiło nagranie, tego NIE DA SIĘ słuchać!
- Kwaśniewska "oszałamia runo leśne" z kiełbasą na kiju. Wszyscy patrzyli na jej stopy