Kujawsko-pomorskie gminy prześcigają się w dożynkowych atrakcjach, a do najważniejszych należą wieczorne koncerty gwiazd. Odkąd format święta plonów zaczął się zmieniać, uczestniczy w nim coraz więcej ludzi. - Impreza przerodziła się w masową - przyznaje Piotr Chudzyński, wójt gminy Sicienko w powiecie bydgoskim.
W tym roku w Sicienku zaśpiewała Cleo. - Mieszkańcy są dumni, że to u nich odbyło się wydarzenie, na które przyjechali ludzie z Bydgoszczy, Nakła i Mroczy - mówi wójt.
Podobnie mieszkańcy Pruszcza w powiecie świeckim, gdzie tegoroczną gwiazdą dożynek był Dawid Kwiatkowski. - Dożynki zmieniły się wraz ze zmianą potrzeb mieszkańców - komentuje Dariusz Wądołowski, burmistrz gminy Pruszcz.
- W wielu gminach wiejskich dożynki to jedyne duże święto, które jednoczy wszystkich mieszkańców - zwraca uwagę prof. Wojciech Knieć, socjolog wsi z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Władze gmin rozumieją , że może warto zaprosić kogoś, kto jest bardziej ambitnym wykonawcą, bo to wpisuje się w trend budowania lokalnej tożsamości, opartej o poczucie dumy z tego, gdzie się mieszka.
- Od połowy sierpnia do połowy września wielkie gwiazdy są wyprzedane i to głównie na imprezy dożynkowe. Polska lokalna zaczęła żyć na bogato i to jest element naszej tożsamości, że czasami trzeba się zastawić, żeby się postawić - uważa prof. Wojciech Knieć.
Z jego obserwacji wynika, że każda gmina chce mieć taką imprezę, która jednoczy mieszkańców i pokazuje o sile samorządu. - Mieszkańcy bardzo często rywalizują ze sobą: „A jak było u was?” „ A tak było u nas”. „A nasz wójt to jest dobry, bo zaprosił taką gwiazdę, a wasz do niczego, bo u was było tylko to i to”. Często jestem świadkiem takich rozmów przy okazji różnych badań i okazuje się, że mieszkańcy traktują tego typu wydarzenia jako wyznacznik pozycji samorządu. Dobry samorząd, sprawny wójt równa się gwiazda za 50 tys. zł - komentuje prof. Knieć.
- Trzeba się liczyć z wydatkiem takiego rzędu - przyznaje Dariusz Wądołowski, burmistrz miejsko-wiejskiej gminy Pruszcz. - Ale im większa gwiazda - tym więcej sponsorów, bo wtedy mogą zaistnieć i są bardziej hojni. Dożynki to teraz przedsięwzięcie, ale pewnych rzeczy nie da się policzyć, np. promocji, budowania jedności.
Większym wyzwaniem jest utrzymanie tradycji: ceremonii wręczenia chleba, uroczystej mszy świętej. - To trudne, bo coraz mniej osób jest zainteresowanych tą częścią dożynek. Widzimy, kto w niej uczestniczy, na jaką skalę jest ona robiona i obserwujemy odchodzenie od tradycji na rzecz części artystycznej - mówi Wądołowski.
Z dożynkowych placów znikają traktory i kombajny. - Jak byłem chłopakiem, to kombajn był rzadkością, dlatego bardzo ciekawił, a dziś już nie mamy takiej ochoty go oglądać - tłumaczy Wądołowski. - Część mówi, że teraz dożynki to już nie to samo, co 30 lat temu. Podchodziły do mnie osoby w różnym wieku i niektóre dawały odczuć, że chciałby coś innego. Ale przy okazji koncertu pokazujemy też wszystkie aspekty dożynek ważne dla starszej części społeczeństwa.
Podobnie w Sicienku. - Są dożynkowe wieńce i konkursy, to udało się utrzymać, a nawet rozwinąć - podkreśla Chudzyński. - Dzięki większemu formatowi wydarzeń, wieńców jest więcej i nasze KGW wystawiają się liczniej, bo mogą więcej zarobić. Jak przyjeżdżało 300 osób, to prawie nikt nie zarabiał, a teraz schodzi wszystko.
- W ten sposób gminy dobrze sprzedają się wyborcom, budują kapitał polityczny w oparciu o duże wydarzenia. Z jednej strony to promocja, ale z drugiej zrozumienie tego, że na wsi nie za wiele się dzieje - dodaje prof. Knieć.
W Pruszczu i Sicienku nie zamierzają zmieniać kierunku.
- - Już zaczęliśmy przygotowania do kolejnych dożynek - mówi burmistrz Pruszcza.
- - Pozyskaliśmy dodatkową przestrzeń do parkowania - zachęca wójt gminy Sicienko.
Czyli można już zapraszać bydgoszczan na przyszłe dożynki do Sicienka? - Nie tylko na dożynki, ale też na majówkę. To drugie, kilkutysięczne wydarzenie w naszej gminie - odpowiada Piotr Chudzyński.
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Połomski nigdy nie założył rodziny. Co dzieje się z tysiącami pamiątek po artyście?
- Edzia z "Królowych Życia" zarzuca Kaźmierskiej obrzydliwy czyn. W tle wielka tragedia
- Powódź zabrała jej ukochaną osobę. Aktorka pierwszy raz o rodzinnej tragedii
- Syn Bachledy-Curuś już podbija Hollywood. Znany ojciec ułatwi mu karierę? [ZDJĘCIA]