W województwie kujawsko-pomorskim są 163 strefy ochrony ostoi, czyli miejsca rozrodu i regularnego przebywania ptaków szponiastych: bielików, orlików krzykliwych, kań czarnych i rudych, a także bociana czarnego i niewielkiego gatunku sów włochatek.
Zwykle w lasach
- Najczęściej strefy ochrony ustanawiane są na terenie Lasów Państwowych, po zgłoszeniach pracowników służby leśnej, którzy są regularnie w terenie, dlatego odnajdują nowe stanowiska gniazdowania - informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.
Ale niejednokrotnie takie informacje wpływają też od osób prywatnych i organizacji pozarządowych. - Dzięki temu w ostatnich latach sukcesywnie przybywa stref ochrony ptaków w naszym województwie - zaznacza RDOŚ.
Bieliki, bociany, kanie
Tylko w 2024 roku ustalono sześć stref ochrony bielika w nadleśnictwach: Toruń, Gołąbki, Skrwilno, Dąbrowa oraz cztery strefy ostoi bociana czarnego w nadleśnictwach Dąbrowa, Jamy, Toruń i Tuchola. W nadleśnictwach: Szubin, Lutówko i Osie przybyły cztery strefy ochrony kani rudej, zaś w Nadleśnictwie Lutówko jedna strefa ostoi kani czarnej.
- Pamiętajmy, że powołanie strefy rodzi ograniczenia, które służą ochronie siedlisk gniazdowania ptaków, m. in. ograniczają możliwość ich płoszenia w kluczowym dla gatunków okresie ich toków i lęgów - uczula RDOŚ.
Zgodnie z tym w obrębie strefy może przebywać wyłącznie właściciel nieruchomości lub osoby sprawujące na nią nadzór. Nie wolno tam wycinać drzew i krzewów ani ingerować w stosunki wodne - chyba, że jest to związane z ochroną gatunku.
