Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy jedna z najstarszych bydgoskich rzeźb doczeka się renowacji?

Hanka Sowińska [email protected]
Archiwalne: Sto lat temu na Starym Rynku, w pobliżu apteki, stanęła rzeźba autorstwa Karola Kowalczewskiego. Ufundował ją właściciel przybytku Galena - Alfred Kupffender. Obecnie: Niemcy zdemontowali fontannę w 1940 r. Powróciła na rynek po wojnie. Nie stoi jednak przed apteką, tylko przed gmachem biblioteki.
Archiwalne: Sto lat temu na Starym Rynku, w pobliżu apteki, stanęła rzeźba autorstwa Karola Kowalczewskiego. Ufundował ją właściciel przybytku Galena - Alfred Kupffender. Obecnie: Niemcy zdemontowali fontannę w 1940 r. Powróciła na rynek po wojnie. Nie stoi jednak przed apteką, tylko przed gmachem biblioteki. fot. archiwum; fot. Wojciech Wieszok
W Bydgoszczy jest jedną z dwóch, najstarszych rzeźb (druga to posąg "Łuczniczki"). I podobnie jak "naga piękność" została ufundowana przez prywatnego sponsora. Cóż jednak pomyślałby Alfred Kupffender, gdyby zobaczył w jakim stanie jest jego fontanna?

Jest początek XX w. Na obecnym Starym Rynku (wówczas Friedrich Platz), w północnej stronie, niedaleko kościoła farnego, działa apteka "Pod Złotym Orłem". Od pierwszej dekady dziewiętnastego stulecia należy do osiadłej od dawna w mieście rodziny Kupffenderów. W 1808 r. nabył ją Louis Kupffender. Po jego rychłej śmierci wykupił ją z rąk matki syn Louis Emil.

W 1873 r. Louis Emil przekazał aptekę synowi Otto Wilhelmowi. Dwadzieścia osiem lat później (w 1901 r.) po ojcu zarządzanie rodzinnym biznesem przejął Alfred.

Wcześniej młody Kupffender zdobył staranne wykształcenie (na podstawie rozprawy z chemii uzyskał stopień naukowy doktora). Obok typowej działalności aptekarskiej świadczył usługi w zakresie analiz chemicznych. Przy aptece uruchomił laboratorium chemiczne. Od 1901 r. przeprowadzał regularnie badania chemiczne i bakteriologiczne stanu jakościowego wody z wodociągów miejskich.

Nadzwyczajnym wydarzeniem w dziejach apteki był jubileusz 100-lecia obchodzony w 1908 r. Z tej właśnie okazji właściciel ufundował studzienkę-fontannę. Odsłonięto ją 4 października 1909 r. Była wówczas usytuowana naprzeciwko apteki.

Monument z wapienia, przedstawiający dziewczynkę, chłopca i gęś uciekającą z wiklinowego kosza wykonał artysta-rzeźbiarz Karol Kowalczewski (artysta sygnował swoje dzieło, a jego podpis wykuty w kolumnie od strony wschodniej zachował się do dziś). Fontannę uruchamiano codziennie, z wyłączeniem zimy, w godzinach od 9 do zmroku. Teraz stoi przed biblioteką.

Czy z okazji setnych urodzin doczeka się renowacji?

Dzieci bawiące się z gęsią
Fontanna projektu rzeźbiarza Karola Kowalczewskiego przedstawia "Dzieci bawiące się z gęsią". Ufundowana została przez rodzinę Kupffenderów z okazji 100-lecia "Apteki pod Orłem". Odsłonięta w 1909 roku, rozebrana przez Niemców w 1940 r., ponownie odbudowana i ustawiona w obecnym miejscu w 1948 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska