O tym jakie jest stężenie pyłu zawieszonego PM 10, PM 2,5 i PM 1 (czyli czy jest smog) będzie można się dowiedzieć za pośrednictwem strony internetowej oraz dzięki specjalnej aplikacji na urządzenia mobilne. Ponadto będzie podawana temperatura, ciśnienie i wilgotność powietrza. Odczyty z czujników będzie można śledzić w trybie rzeczywistym.
Jak informuje urząd miejski system będzie składał się z sensorów ulokowanych w kilku punktach w zwartej zabudowie. Czujniki będą umieszczone na budynkach użyteczności publicznej: na szkole podstawowej nr 1, przedszkolu nr 2, warsztatach szkolnych przy ulicy Wyszyńskiego, świetlicy wiejskiej w Niewolnie oraz na budynku ratusza przy ulicy 1 Maja. Ponadto na budynku urzędu będzie tablica wyświetlająca odczyty czujników. Jakość powietrza będzie określana za pomocą kolorowych diod, które w sześciu kolorach - od zielonego do czerwonego - będą oznaczały jakość powietrza.
- Lokalizację sensorów dobrano tak, aby pomiary prezentowały sytuację w wielu rejonach, gdzie występują różne typy zabudowy. Dzięki temu część urządzeń zlokalizowana będzie w miejscach, gdzie budynki głównie opalane są indywidualnie, natomiast jedno z nich zostanie zainstalowanie tam, gdzie dominuje zabudowa podłączona do sieci ciepłowniczej - informuje ratusz.
Kiedy system ruszy mieszkańcy będą mogli obserwować jaka jest jakość powietrza w ich okolicy. Jak zapewniają pomysłodawcy systemu, ma on także pełnić rolę edukacyjną.
Trzemeszno jest jedyną gminą w okolicy, która wprowadza taki system. Mogilno umożliwia mieszkańcom szybkie sprawdzenie jakości powietrza poprzez zakładkę na stronie internetowej gminy. Jednak są zawarte tam tylko dane z największych miast - Bydgoszczy, Torunia czy Bydgoszczy.
