Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Czy ich ukłucie zagraża zapadnięciem na COVID-19?

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Pixabay
Komary w innych częściach świata przenoszą dengę, malarię, żółtą febrę, szereg innych groźnych chorób w poważny sposób zagrażających zdrowiu i życiu ludzi. Czy żyjące w Polsce komary mogą przenieść również SARS-CoV-2? Pytamy Macieja Hajosta, kierownika sekcji nadzoru przeciwepidemicznego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy

Po „zimnych ogrodnikach” nadejdą cieplejsze dni i wraz z nimi, nie tylko na obszarach wiejskich i leśnych, ale także w miastach pojawią się, jak co roku, uciążliwe komary. Czy w tym roku, w związku z epidemią koronawirusa, powinniśmy się ich szczególnie bać jako roznosicieli SARS-CoV-2?

Nie mamy takich informacji, by komary przenosiły koronawirusa. W świetle obecnego stanu wiedzy na temat przenoszenia się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - rozprzestrzenia się on drogą powietrzno-kropelkową. Oznacza to, że koronawirus może opuścić organizm chorego, gdy ten kaszle lub kicha, a także poprzez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa. Następnie unosi się on w postaci aerozolu w powietrzu do około 3 godzin lub opada na powierzchnie i przedmioty w pobliżu chorego. Jak twierdzą wirusolodzy, nie ma ponadto możliwości, by ten wirus był w stanie przetrwać w organizmie owada. Krew „pobrana” przez komara z człowieka jest w jego organizmie trawiona i wirusy SARS-CoV-2 giną. Należy przy tym jednak pamiętać, że badania nad profilaktyką zakażenia cały czas trwają, a ich wyniki są publikowane na bieżąco.

Krew „pobrana” przez komara z człowieka jest w jego organizmie trawiona i wirusy SARS-CoV-2 giną. Należy przy tym jednak pamiętać, że badania nad profilaktyką zakażenia cały czas trwają, a ich wyniki są publikowane na bieżąco.

A przecież na świecie komary przenoszą dengę, malarię, żółtą febrę, szereg innych groźnych chorób w poważny sposób zagrażających zdrowiu i życiu ludzi, powszechnych w określonych strefach geograficznych?

Na szczęście w Polsce te choroby nie występują. Wirusy wywołujące wspomniane choroby istotnie w ten sposób są w tropikach przenoszone, ale koronawirusy – już nie. Generalnie polskie komary raczej nie roznoszą groźnych wirusów.

Czyli jest podobnie jak w przypadku grypy: zarazić się można tylko od drugiego człowieka?
Tak. W przypadku grypy i podobnych chorób ich transmisja nie ma nic wspólnego z owadami tzw. gryzącymi.

POLECAMY:

Przed Wami najpopularniejsze nazwiska żeńskie w Polsce. Na dwóch pierwszych miejscach nie będzie zaskoczenia... Nowak (102 944 kobiet) i Kowalska (69 581) to od dawna najpopularniejsze nazwiska w kraju. Jakie nazwiska są na kolejnych miejscach i czy Twoje również jest w TOP 50?▶ Sprawdź na następnych stronach. * Dane pochodzą z Ministerstwa Cyfryzacji i opublikowane zostały na początku 2020 roku. Są opracowane na podstawie informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL według pola "nazwisko aktualne".Polecamy również: TOP 50 najpopularniejszych męskich nazwisk w Polsce

TOP 50 najpopularniejszych żeńskich nazwisk w Polsce

POLECAMY: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 11

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Czy ich ukłucie zagraża zapadnięciem na COVID-19? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska